Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnego zabezpieczenia w Grunwaldzie

Data publikacji 17.07.2011

Spokój, brak korków i jakichkolwiek utrudnień w ruchu - tak policjanci podsumowali piątkową i sobotnią służbę w Grunwaldzie i okolicach. Egzamin zdała współpraca z organizatorem, zmiany w organizacji ruchu, a także sami uczestnicy inscenizacji. Dzięki temu tegoroczne ochody rocznicy bitwy pod Grunwaldem, pod względem bezpieczeństwa i komfortu uczestników, udały się.

Każdego dnia w rejonie, gdzie odbywały się uroczystości, pracowało około 100 policjantów: ruchu drogowego, prewencji i kryminalnych. Efekty ich służby to brak zdarzeń kryminalnych, drogowych, płynny ruch na drogach - bez korków czy utrudnień.

Co bardzo cieszy, zarówno wczorajszy dojazd, jak i wyjazd z Pól Grunwaldzkich po inscenizacji bitwy, odbył się bez utrudnień i korków. Policjanci podkreślają, że wszyscy uczestnicy ruchu zdali egzamin, w ogromnej większości przestrzegali zasad ruchu drogowego, reagowali na polecenia funkcjonariuszy. W kilku przypadkach wykroczenia dotyczące złego zaparkowania czy jazdy pod prąd zakończyły się mandatami. Wczoraj policjanci w Stębarku i na drogach dojazdowych interweniowali wobec 5 nietrzeźwych kierujących i pieszego, który pijany szedł środkiem jezdni, stwarzał zagrożenie i tamował ruch.

Odnotowano pojedyncze zgłoszenia dotyczące zaginięcia dokumentów czy kradzieży 100 złotych i artykułów spożywczych. W tym ostatnim przypadku dwaj mieszkańcy Brodnicy zostali przez policjantów ukarani 500-złotowymi mandatami.

Sytuacja na drogach w rejonie Pól Grunwaldzkich była na bieżąco monitorowana z Ambulansu Monitoringu Wizyjnego. Nowoczesny mercedes sprinter służy do monitoringu imprez masowych, protestów społecznych, zabezpieczania poważnych zdarzeń drogowych, ale także monitoringu ruchu. Supernowoczesny pojazd może być używany jako ruchome stanowisko kierowania. Ambulans ma m.in. łączność telefoniczną (także satelitarną), internetową i radiową. Naszpikowany jest też nowoczesnym sprzętem komputerowym, radiowym i kamerami. Pojazd ma możliwość rejestrowania obrazu i dźwięku podczas zabezpieczania imprez, ma też niezależne zasilanie. Ambulans może nagrywać obraz bezprzewodowo.

Tak sytuację dotyczącą bezpieczeństwa i płynności ruchu podsumował dowódca policyjnego zabezpieczenia: „na dobry efekt końcowy składają się praca policjantów wspieranych przez inne służby, zmiany w organizacji ruchu, które zaproponowaliśmy i które zostały wdrożone, współpraca z organizatorem, a także właściwe zachowanie ogromnej większości uczestników imprezy. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa i dobrej sytuacji drogowej była liczba osób, które w tym roku przyjechały do Grunwaldu. Szacujemy, że w kulminacyjnym momencie wszystkich było około 40 tysięcy”.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony