Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź ostrożny nad wodą!

Data publikacji 19.07.2011

Wolny czas i piękna pogoda sprzyjają kąpielom. Brak wyobraźni i brawura mogą jednak doprowadzić do tragedii. Od początku wakacji do 18 lipca na terenie całej Polski utonęło 87 osób. W porównywalnym okresie ubiegłego roku w całym kraju odnotowano 193 przypadki utonięć. Policja apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Dbanie o bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych, w tym także ratowanie życia ludzkiego, jest jednym z obowiązków Policji realizowanych wspólnie z wieloma partnerami. Pomimo licznych apeli oraz działań prewencyjnych prowadzonych przez funkcjonariuszy, z całego kraju napływają informacje o kolejnych przypadkach utonięć. Chęć wejścia do wody po wypiciu alkoholu, długim opalaniu czy w miejscu do tego nieprzeznaczonym często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

Od 23 czerwca do 18 lipca na terenie całego kraju utonęło 87 osób - tylko w zeszłym tygodniu odnotowano 29 utonięć osób, z których aż 16 miało miejsce w ostatnią sobotę i niedzielę. W minionym roku, w ciągu pierwszych dwudziestu dni wakacji, utonęły 193 osoby. Przytoczone dane ukazują wyraźny spadek liczby utonięć w pierwszych czterech tygodniach wakacyjnej przerwy. Odnotowana tendencja spadkowa z jednej strony miała związek ze złą pogodą (niskimi temperaturami oraz opadami deszczu), z drugiej może świadczyć o wzroście świadomości osób przebywających nad wodą.

Z policyjnych danych wynika, że do utonięć najczęściej dochodziło w takich miejscach, jak: jezioro – 20 osób, rzeka – 17 osób, zalew – 10 osób, staw – 9 osób oraz inny zbiornik wodny – 22 osoby. Warto podkreślić, że w 10 przypadkach osoby, które utonęły, były pod wpływem alkoholu.

Do większości tragedii dochodzi przez lekkomyślność pływających oraz lekceważenie obowiązujących przepisów. Pływanie po alkoholu, który skłania do brawury, obfitym posiłku, długiej kąpieli słonecznej, a także w miejscu nieznanym i niedozwolonym grozi utonięciem. Z tego powodu Policja apeluje, aby:

• korzystać tylko ze zorganizowanych, strzeżonych kąpielisk;
• rozsądnie oceniać swoje umiejętności;
• nie skakać na głowę do nieznanej wody;
• pełnić właściwy nadzór nad dziećmi;
• przed kąpielą i w jej trakcie nie spożywać alkoholu;
• nie wchodzić do wody po silnym nasłonecznieniu;
• sprawdzić sprzęt do pływania przed wypłynięciem.

Karolina Papuć, opracowano na podstawie materiałów Biura Prewencji KGP

Powrót na górę strony