Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysta Msza Św. w drugi dzień obchodów Święta Policji

Data publikacji 24.07.2011

Uroczysta msza św. odprawiona w intencji Policji, rozpoczęła drugi dzień centralnych obchodów Święta Policji. Msza koncelebrowana przez Biskupa Polowego WP ks. bp Józefa Guzdka, została odprawiona w Bazylice Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ksiądz biskup modlił się z policjantami i policjantkami obchodzącymi dzisiaj swoje święto, z nimi i za nich, dziękując za ofiarną służbę bliźnim, jednocześnie prosząc o dalsze błogosławieństwo w służbie i życiu rodzinnym.

We mszy uczestniczyli Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz jego zastępcy: nadinsp. Kazimierz Szwajcowski, nadinsp. Waldemar Jarczewski, nadinsp. Andrzej Trela, komendanci wojewódzcy Policji, komendanci szkół Policji, dyrektorzy biur KGP, kapelani komend wojewódzkich Policji, przedstawiciele środowisk naukowych, związków zawodowych i stowarzyszeń. Podczas mszy wystawiony został poczet sztandarowy ze sztandarem Komendy Głównej Policji. Liturgicznej modlitwie towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą kapelmistrza podinsp. Janusza Trzepizura.

Podczas homilii ks. bp Józef Guzdek przywołując przykłady ewangelicznych przypowieści, zwrócił sie do wiernych o to, aby szczególną modlitwą otoczyć polskich policjantów i policjantki, którzy stoją na straży prawa i strzegą porządku publicznego, modląc się o mądrość serca, rozsądek i ich prawe sumienie zdolne rozróżniać dobro od zła. Także do policjantów zwrócił się z prośbą, by w życiu i służbie nie dali się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężali, by posługiwali się modlitwą, prosząc o potrzebną odwagę w podejmowaniu trafnych decyzji oraz siły w ich realizacji.

Biskup Polowy WP podkreślił również, że „(…) można, a nawet należy spojrzeć na służbę w Policji przez pryzmat powołania. Służba ta wymaga radykalnej postawy (…) w trosce o dobro wspólne, nierzadko z narażeniem życia. Policjantem jest się zawsze i wszędzie, w mundurze i bez munduru.” Jak podkreślił: (…) na uwagę zasługuje bohaterska postawa podkom. Andrzeja Struja z 15-letni stażem pracy, który nie przeszedł obojętnie wobec zła”. Ksiądz biskup mówił również o tym, że w rocznicę tamtego tragicznego wydarzenia odsłonięta została tablica upamiętniająca bohaterski czyn policjanta. Wspomniał również policjantów, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo stanęli w obronie poszanowania praw człowieka i zginęli podczas służby. By oddać im hołd i zachowac w pamięci - ich nazwiska znalazły sie na Tablicy Pamięci.

Na zakończenie homilii ks. bp Józef Guzdek powiedział: “Niech nasze modlitwy będą wyrazem naszej miłości i życzliwości za waszą odpowiedzialną i niebezpieczną pracę.(…) Dziękujemy za waszą pracę. Bóg z tymi, którzy czynią dobro”.

Msza była transmitowana przez program I Polskiego Radia

Magdalena Wicha

fot. Marek Krupa
 

Powrót na górę strony