Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KSP: Zabezpieczono ponad 2000 puszek kawioru

Co można kupić za 650 tysięcy złotych? Luksusowy samochód, dom, jacht albo ponad 2000 puszek kawioru. Taką wartość ma zabezpieczony, przez policjantów ze Śródmieścia, "rarytas” sprzedawany na bazarze przy ulicy Polnej. Dziewięciu sprzedawców nielegalnego przysmaku stanie przed sądem.

Policjanci ze Śródmieścia już od pewnego czasu bacznie przyglądali się handlarzom z bazaru przy ulicy Polnej. Podejrzewali, że sprzedawany jest tam kawior z ryb jesiotrowatych. W naszym kraju handel takim "rarytasem” jest zabroniony. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się, na kilku stoiskach sprzedawany był nielegalny kawior, który najprawdopodobniej pochodził z przemytu. Teraz czekali tylko na odpowiednią chwilę, żeby wkroczyć do akcji.

Policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą KRP I wraz z funkcjonariuszami z Sekcji Kryminalnej KRP I na umówiony znak przystąpili do działania. Handlarze byli całkowicie zdumieni widokiem mundurowych przy ich stoiskach. Sami policjanci byli wręcz zaskoczeni ilością odzyskanego towaru - w sumie zostało zabezpieczonych ponad 2000 puszek, czyli około 260 kilogramów tego przysmaku. Na 10 stoiskach był rozstawiony towar o łącznej wartości przekraczającej nawet 650 tysięcy złotych! Pół kilogramowa puszka z kawiorem kosztowała około 1300 zł. Wszyscy nieuczciwi sprzedający zostali natychmiast przewiezieni na komendę. Tam zostali przesłuchani. Po sporządzeniu wszystkich protokołów handlarze zostali zwolnieni. To jednak nie oznacza końca całej historii. Po dokonanej ekspertyzie nieuczciwym "biznesmenom” zostaną przedstawione zarzuty.

Na podstawie art. 128 pkt. 2 D Ustawy o ochronie przyrody i art. 8 pkt. 5 Rozporządzenia Rady Europy nr 338/97 osobom, które dopuściły się sprzedaży kawioru z ryb jesiotrowatych grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy jednak pamiętać, że tak jak handel tym przysmakiem jest zabroniony, tak i za kupno tego "rarytasu” można stanąć przed sądem. Wiele osób nabywając kawior z ryb jesiotrowatych nie zdaje sobie sprawy z tego, że łamie przepisy. Dlatego odradzamy zaopatrywać się w tego typu produkty na bazarach i targowiskach, gdzie trudno jest sprawdzić pochodzenie towaru.
  • Zabezpieczony kawior
Powrót na górę strony