Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradli kościół i zniszczyli groby

Data publikacji 25.07.2011

Mężczyźni najpierw ukradli z kościoła warte około tysiąca złotych naczynia liturgiczne, a potem zrywali z cmentarnych nagrobków metalowe krzyże i figurki. W sumie uszkodzili kilkanaście pomników. Zatrzymali ich policjanci z Białegostoku. Mężczyźni teraz odpowiedzą za to przed sądem.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę po południu. Jak wynika ze wstępnych policyjnych ustaleń, dwaj mężczyźni w wieku 26 i 49 lat, będąc w Karakulach, postanowili zajść do miejscowego kościoła. Gdy zobaczyli, że wewnątrz nikogo nie ma, zabrali z ołtarza warte około tysiąca złotych naczynia liturgiczne, schowali je do reklamówki i wyszli. Autobusem przyjechali do Białegostoku i wysiedli przy cmentarzu miejskim, gdzie chcieli zebrać więcej kolorowego metalu. Swój łup zamierzali sprzedać na skupie. Skradzione wcześniej naczynia zgnietli i ruszyli na cmentarz. Tam za pomocą znalezionej wcześniej łopaty zrywali z nagrobków metalowe krzyże i figurki.

Jak ustalili policjanci, w międzyczasie pojechali na białostockie lotnisko, gdzie ukryli część przedmiotów. Potem wrócili i kradli dalej. Uciekli dopiero gdy spłoszyła ich przechodząca w pobliżu kobieta. W sumie uszkodzili kilkanaście pomników.

Powiadomieni o zdarzeniu policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania złodziei. Chwilę później, w rejonie pobliskiego sklepu patrol z oddziału prewencji zatrzymał dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisom sprawców. Funkcjonariusze odzyskali także część skradzionych przedmiotów.

Okazało się, że mężczyźni byli pijani. U młodszego z nich badanie alkomatem wykazało 2,6 promila alkoholu w organizmie, natomiast starszy miał o prawie 0,4 promila mniej. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Mundurowym tłumaczyli, że „na taki głupi pomysł wpadli po pijaku”. Teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.

(KWP w Białymstoku/js)
 

Powrót na górę strony