Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lotnictwo w Policji

Data publikacji 29.07.2011

Pracę Lotnictwa Policji większość osób zna z filmów czy seriali. Śmigłowce pojawiają się w nich w kluczowych momentach, gdy ujęcie przestępcy nie jest możliwe w inny sposób. Jak się okazuje, w dużym stopniu jest to prawda. Lotnicy reagują szybko i skutecznie.

Lotnictwo w Policji istnieje już od 1996, jednak pierwsze wykorzystanie śmigłowców miało miejsce w 1965. Do dnia dzisiejszego zmieniło się w jednostkach wiele. Inni są piloci, inne śmigłowce. Niezmienny jest cel istnienia Lotnictwa Policji – jak najszybciej po wezwaniu wkraczać do akcji, by ratować ludzkie życie.

Aktualnie śmigłowce należące do Lotnictwa Policji rozlokowane są w sekcjach w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, a także w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba Zarządu Lotnictwa. Mimo przypisania do konkretnych województw, w sytuacjach kryzysowych każdy śmigłowiec może zostać w krótkim czasie skierowany w dowolne miejsce w kraju.

Taką sytuacją była niewątpliwie zeszłoroczna powódź. Policja do walki z żywiołem skierowała 13 swoich maszyn, by we współpracy ze Strażą Pożarną oraz wojskiem ratować ludzi z zagrożonych terenów. Każdego dnia wykonywali dziesiątki lotów, ewakuując mieszkańców z miejsc, do których inne jednostki nie były w stanie dotrzeć.

Wszystkie zadania operacyjne Lotnictwo Policji wykonuje na zlecenie komórek i jednostek organizacyjnych Policji oraz innych służb (Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, MSWiA). Oznacza to, że piloci nie są w stanie przewidzieć do jakich zadań zostaną skierowani. Jednego dnia może to być pościg za zbiegłym przestępcą, innym razem loty patrolowe w poszukiwaniu upraw konopi indyjskich czy obserwacja ruchu drogowego. Tylko wyobraźnia ogranicza możliwość wykorzystania śmigłowca.

W każdej jednostce przez całą dobę jest jeden śmigłowiec, który może zostać użyty w dowolnym momencie, dlatego też, jeśli zaistnieje potrzeba użycia maszyny, piloci niezwłocznie startują.

Doświadczeni piloci i mechanicy są najważniejszą częścią policyjnego Lotnictwa Policji. Wszyscy, którzy siadają za sterami śmigłowca, mają uprawnienia do lotów w trudnych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz co najmniej 6-letnie doświadczenie w lotnictwie cywilnym lub wojskowym. Obecnie większość pochodzi z tej drugiej grupy, jednak każdy, kto pomyślnie przejdzie testy przed komisją weryfikacyjną, ma szansę na dołączenie do kadry Lotnictwa Policji. Równie istotną rolę odgrywają pracownicy techniczni, to dzięki ich wiedzy i umiejętnościom statki powietrzne każdego dnia mogą być bezpiecznie używane.

By jak najlepiej wykonywać swą służbę, każdego roku piloci uczestniczą w szkoleniach z udziałem innych jednostek. W ich czasie trenują zjazdy na linach na budynki czy jak w trakcie ostatnich ćwiczeń ewakuację z morza.

Wyzwaniem, z którym codziennie mierzą się lotnicy, jest pomoc potrzebującym, nie narażając osób postronnych, albowiem życie ludzkie jest bezcenne.

Adrian Ogrodnik

wideo i montaż: Janusz Cichocki

Film Lotnictwo w Policji

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Lotnictwo w Policji (format flv - rozmiar 10.34 MB)

Powrót na górę strony