Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawniono nielegalny handel suplementami diety

Data publikacji 30.07.2011

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wykryli proceder nielegalnej sprzedaży przez Internet suplementów diety, w tym preparatów zawierających ekstrakt z rośliny chronionej Konwencją Waszyngtońską (CITES). W mieszkaniu chorzowianina podejrzanego o tę działalność stróże prawa oraz inspektorzy sanepidu zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy tabletek oraz 70 kilogramów proszku, którymi handlował mężczyzna.

Policjanci z KWP w Katowicach i KMP w Chorzowie namierzyli 27-letniego chorzowianina, który bez wymaganej przepisami rejestracji handlował specyfikami stanowiącymi suplementy diety. Jak ustalili stróże prawa, mężczyzna na kilkuset aukcjach internetowych sprzedawał preparaty w postaci tabletek, plastrów i proszków wspomagających pracę organizmu i zapobiegających różnym dolegliwościom. Prowadząc tę działalność,  "handlowiec" nie zarejestrował jej w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czym naruszył przepisy o bezpieczeńśtwie żywności i żywienia.

Dodatkowo policjanci stwierdzili, że chorzowianin oferował do sprzedaży wiele preparatów zawierających ekstrakt z kaktusa Hoodia Gordonii, objętego ochroną przez Konwencję Waszyngtońską.

W jego mieszkaniu śledczy i inspektorzy sanitarni zabezpieczyli:

- 36 880 tabletek suplementu diety,
- 70 kilogramów suplementu diety w formie sproszkowanej,
- 4500 tabletek z zawartością ekstraktu z kaktusa Hoodia Gordonii,
- 240 plastrów z zawartością ekstraktu z kaktusa Hoodia Gordonii.

Łączna wartość przejętych specyfików wynosi prawie 40 tys. złotych.

Za złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz ustawy o ochronie przyrody może mu grozć nawet do 5 lat więzienia oraz dotkliwa kara finansowa.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony