Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji w Rzeszowie

Data publikacji 30.07.2011

Wojewódzkie obchody Święta Policji na Podkarpaciu odbyły się dziś w hali sportowej I Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W czasie apelu miał miejsce ceremoniał wręczenia sztandaru Zarządowi Wojewódzkiemu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Rzeszowie. Wręczono także odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Wcześniej, w rzeszowskiej farze ks. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej odprawił mszę świętą w intencji policjantów.

Obchody Święta Policji na Podkarpaciu rozpoczęła uroczystość przed gmachem komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Na jej frontonie wmurowane są tablice upamiętniające policjantów, którzy oddali życie służąc ludziom, a także tym, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej w sowieckich obozach. Dziś pod tablicami zapłonęły znicze. Wiązanki kwiatów złożyli m.in. nadinsp. Andrzej Trela, Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Józef Gdański, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych w Rzeszowie, Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939", reprezentanci związków zawodowych policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz NSZZ Pracowników Policji.

O godzinie 9 w rzeszowskiej farze ks. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej odprawił mszę świętą w intencji policjantów. Homilię wygłosił duszpasterz podkarpackiej Policji, ks. Bogusław Przeklasa. Podczas mszy biskup Górny poświęcił sztandar Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych w Rzeszowie.

Punktem głównym dzisiejszego święta był uroczysty apel, planowany pierwotnie na rzeszowskim Rynku, jednak z powodu gęstego deszczu odbył się w hali sportowej I Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Przybyli nań przedstawiciele władz, na czele z wojewodą podkarpackim Małgorzatą Chomycz, przewodniczącą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresą Kubas-Hul, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anną Kowalską, a także posłowie i senatorowie z Podkarpacia, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie i wójtowie. Byli reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego oraz instytucji, uczelni i stowarzyszeń, które na co dzień z nami współpracują.

W czasie apelu miał miejsce ceremoniał wręczenia sztandaru Zarządowi Wojewódzkiemu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Rzeszowie. Sztandar wręczył nadinsp. Józef Gdański, w imieniu Stowarzyszenia odebrał go Wiktor Kowal, prezes ZW SEP w Rzeszowie.

Po wystąpieniach gości nastąpiło wręczenie odznaczeń i awansów. Święto Policji jest dniem szczególnym dla funkcjonariuszy, którzy wyróżniają się w służbie - dbierają akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. To też tradycyjnie dzień, kiedy wręczane są ordery, medale i odznaczenia.

W apelu brała udział Kompania Honorowa Podkarpackiej Policji, dowódcą uroczystości był podinsp. Maciej Miąsik, dowódca Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci pod Przeworskiem.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Galeria zdjęć >>

Powrót na górę strony