Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ - zlikwidowano rekordowo duży kanał przerzutowy nielegalnych papierosów

Data publikacji 09.08.2011

6,3 mln sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli policjanci CBŚ w zlikwidowanym pod Poznaniem magazynie i ciężarówce z transportem wełny mineralnej. Jak ustalono, bezakcyzowe papierosy pochodzące z Litwy, Rosji i Ukrainy trafiały do podpoznańskiego magazynu, skąd następnie po przepakowaniu, w różnych ładunkach, przewożone były na Wyspy Brytyjskie. W ręce funkcjonariuszy wpadli dwaj organizatorzy przestępczego procederu oraz kierowca ciężarówki.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Poznaniu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali trzy osoby zamieszane w nielegalny obrót papierosami – dwóch mężczyzn uznawanych za organizatorów nielegalnego procederu oraz kierowcę.

W okolicach Gniezna funkcjonariusze zatrzymali samochód ciężarowy z ładunkiem wełny mineralnej wykorzystywanej do ocieplania budynków. Jak się okazało, wewnątrz wełny znajdowały się ukryte paczki z papierosami. W tym samym czasie w okolicach Obornik policjanci i celnicy wkroczyli do magazynu, gdzie pakowano i magazynowano papierosy. Łącznie zabezpieczono 6,3 mln sztuk papierosów. Skarb Państwa z tytułu nieopłaconych podatków akcyzowych i innych należności stracił prawie 5 mln zł.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zajmowali się tą sprawą od kilku miesięcy. Początkowo sprawdzali informacje mówiące o kanale przerzutowym do Anglii wiodącym przez Wielkopolskę. Okazało się jednak, że w okolicach Poznania został zorganizowany przez przemytników magazyn i miejsce, gdzie przepakowywano papierosy do dalszych transportów. Trafiały tu papierosy z Litwy, Rosji i Ukrainy, które ukrywane w różnych ładunkach przewożone były następnie na Wyspy Brytyjskie, gdzie ich cena jest nawet sześciokrotnie wyższa.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty z ustawy karno skarbowej, za co może grozić kara dwóch lat więzienia i wysokie grzywny. Dwaj organizatorzy tego przedsięwzięcia, mieszkańcy Wielkopolski, na wniosek policji i prokuratury z Obornik, decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film CBŚ – zlikwidowano rekordowo duży kanał przerzutowy nielegalnych papierosów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ – zlikwidowano rekordowo duży kanał przerzutowy nielegalnych papierosów (format flv - rozmiar 11.02 MB)

Powrót na górę strony