Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pozory mylą - dowód nie

Data publikacji 12.08.2011

Lato, wakacje i wolne od szkoły to dla młodzieży często okazja, by poczuć się dorosłymi. Młodzi ludzie czasem pozwalają sobie wtedy na nierozważne decyzje i próbowanie rzeczy zakazanych. Koszalińscy policjanci po raz kolejny uświadamiali sprzedawców, że mogą wiele zrobić, by niepełnoletni nie sięgali po używki.

Policjanci co roku w okresie wakacyjnym zwracają szczególną uwagę na niepełnoletnią młodzież, która próbuje sięgać po papierosy czy alkohol. Oprócz pogadanek na koloniach i obozach, mundurowi docierają również do dorosłych, by uświadomić im skalę problemu i wskazać możliwości działania. Policjanci przypominają sprzedawcom naczelną zasadę, że alkohol i papierosy są tylko dla pełnoletnich. W swoich działaniach opierają się również na edukacji sprzedawców w zakresie dokładnego sprawdzania dokumentów tożsamości młodych osób. Często bowiem zdarza się, że dowód osobisty posiada osoba niepełnoletnia, a sprzedający nie sprawdza dokładnej daty urodzenia kupującego.

O tym, że problem istnieje i stwarza zagrożenie dla młodzieży świadczą niepokojące liczby. Z badań wynika, że 90 procent uczniów trzecich klas gimnazjalnych sięga po alkohol. Nie mają oni również kłopotów z jego nabyciem, gdyż ponad 50 procent sprzedawców nie żąda okazania dokumentu tożsamości. W 2009 policjanci ujawnili prawie 19 tysięcy nieletnich będących pod wpływem alkoholu, w ubiegłym roku było ich ponad 15 tysięcy. Najczęściej alkohol małoletnim sprzedawany jest w średnich sklepach (48 proc.), najrzadziej w supermarketach (28 proc.). Niższa sprzedaż notowana jest w małych miejscowościach, w dużych miastach wynosi aż 56 procent.

Aby zapobiegać eskalacji problemu policjanci z Wydziału Prewencji KMP Koszalin odwiedzili sklepy monopolowe w Mielnie, gdzie sprzedawcom przekazywali plakaty, naklejki i ulotki. Przeprowadzali również rozmowy edukacyjne z ekspedientami, aby zwiększyć ich świadomość w zakresie postępowania wobec niepełnoletnich klientów.

Zgodnie z ustawą sprzedaż napojów alkoholowych osobom do osiemnastego roku życia stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny. Za sprzedaż wyrobów tytoniowych przewidziano mandat w wysokości 500 złotych.

(KWP w Szczecinie / mk)
 

Film Pozory mylą - dowód nie

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pozory mylą - dowód nie (format flv - rozmiar 3.09 MB)

Powrót na górę strony