Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci testują elektryczne skutery

Data publikacji 18.08.2011

Przez najbliższy miesiąc policjanci ze Śródmieścia, Mokotowa, Bielan i Pragi Południe testować będą elektryczne skutery. Z takiego sprzętu korzystają m.in. amerykańscy policjanci z Las Vegas. Od dziś można będzie je zobaczyć na warszawskiej Starówce, Agrykoli, czy Wilanowie. Są ekologiczne i ciche. W niecałe 4 sekundy osiągają 50km/h, a w niewiele ponad 8 sekund rozpędzają się do 100 km/h. Ich prędkość maksymalna to 110 km/h. Już podczas pierwszej jazdy wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy i turystów.

Pięć skuterów testować będą przeszkoleni policjanci ze Śródmieścia, Mokotowa (2), Bielan i Pragi Południe. Funkcjonariusze wykorzystają je w codziennej służbie jako pojazdy oznakowane Policji, wyposażone w sygnalizację świetlną i dźwiękową. Zaprezentują je też podczas pokazów w szkołach i przedszkolach.

Sprzęt wygląda jak typowy skuter. Ma schowek pod kanapą mieszczący pełno wymiarowy kask oraz zegary wyposażone m.in. w prędkościomierz, drogomierz i wskaźnik stanu naładowania akumulatorów z funkcją wyświetlania pozostałego zasięgu. Tym, co odróżnia go od innych skuterów jest… brak tłumika.

Akumulator o napięciu 125 V i pojemności 30 Ah umożliwia przejechanie Vectrixem 110 km przy średniej prędkości około 40 km/h. Po wyczerpaniu energii skuter ładowany jest z sieci 230 V. Po 2 godzinach mamy do dyspozycji 80% pojemności akumulatora. Pełne 100% naładowania uzyskuje się w ciągu 3 godzin. Wytrzymałość ogniw to 1700 cykli ładowania, w miejskiej eksploatacji przekłada się to na 80 tysięcy km.

Aby osiągnąć 50 km/h VX-1 potrzebuje 3,6 sekundy. 6,8 sekundy po starcie Vectrix może mknąć już 80 km/h.

(KSP w oparciu o dane producenta / mw)
 

Powrót na górę strony