Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa tragiczne wypadki lotnicze w Małopolsce

Data publikacji 22.08.2011

Małopolscy policjanci, prokuratorzy oraz eksperci m.in. z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyjaśniają okoliczności dwóch wypadków lotniczych, do których doszło wczoraj niedaleko Łososiny Dolnej i w pobliżu lotniska w podkrakowskim Pobiedniku. Zginęło 6 osób, w tym trójka dzieci.

Po godz. 19.00 sądecka Policja otrzymała zgłoszenie o wypadku lotniczym niedaleko Łososiny Dolnej. Samolot, który wystartował z lotniska spadł kilkaset metrów dalej rozbijając się na pobliskiej łące. Na pokładzie znajdowały się najprawdopodobniej dwie osoby.

Godzinę później zgłoszenie o podobnym wypadku trafiło do dyżurnego krakowskiej Policji – na zabudowania usytuowane w pobliżu lotniska w podkrakowskim Pobiedniku runęła awionetka. Wybuchł pożar. Wszystko na to wskazuje, że samolotem podróżowały cztery osoby – pilot i troje dzieci.

Na miejscach wypadków do późnych godzin nocnych pracowali strażacy i policjanci. Trwało dogaszanie wraku awionetki, która spadła na obrzeżach Krakowa i przeszukiwanie terenu, aby sprawdzić, czy w wypadku nie ucierpiały osoby postronne. Nie odnaleziono ciał w zgliszczach po pożarze, wygląda na to, że nie ma ofiar wśród mieszkańców budynków, w pobliżu których spadła awionetka.

Po zakończeniu akcji ratowniczych prowadzonych przez strażaków, służby medyczne i służby techniczne, policjanci zabezpieczali przez całą noc miejsca wypadków, aby dostępu do nich nie miały osoby postronne. Mieszkańcy zabudowań znajdujących się w pobliżu terenu, na którym doszło do wypadku na obrzeżach Krakowa zostali ewakuowani.

Policjanci zabezpieczyli dokumentacje techniczną obydwu maszyn, przesłuchiwali pracowników aeroklubów. Rozpoczynają się oględziny miejsc wypadków z udziałem prokuratora oraz ekspertów, m.in. Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja