Areszt dla "wnuczka" - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla "wnuczka"

Data publikacji 22.08.2011

Na wniosek policjantów i prokuratora chorzowski sąd tymczasowo aresztował 26-letniego mężczyznę, który metodą na tzw.”wnuczka”wyłudzał pieniądze od starszych osób. W sumie jego łupem padło kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mężczyzna działał na terenie całej Polski. Teraz w więzieniu może spędzić nawet 8 lat.

26-letni mieszkaniec Bytomia został zatrzymany w momencie, gdy chciał odebrać 19 tysięcy złotych, które na pseudo wnuczka przekazała w systemie natychmiastowego przelewu oszukana 80-letnia mieszkanka Leżajska. Przestępca wpadł w ręce policjantów, dzięki czujności pracownicy poczty. Kobieta, wyczuwając nieuczciwe zamiary mężczyzny, powiadomiła policję. Ponadto, jak ustalili chorzowscy śledczy, oszust wcześniej wyłudził pieniądze od starszych osób z terenu Chorzowa, Katowic i Świętochłowic. W sumie jego łupem padło ponad 20 tysięcy złotych. Niewykluczone, że sprawca jest odpowiedzialny za tego typu oszustwa na terenie innych miast całej Polski. Wczoraj, na wniosek policjantów i prokuratora, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Za popełnione czyny grozi mu do 8 lat więzienia.

Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, których sposób działania jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za członka rodziny - najczęściej wnuka, zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie, czy rozkręcenie biznesu. Po wyrażeniu zgody na pożyczkę oszuści, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ofiarą, proszą o wpłacenie pieniędzy na poczcie w systemie natychmiastowego przekazu, co umożliwia im wypłatę gotówki w dowolnym punkcie pocztowym w całym kraju. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Areszt dla "wnuczka"


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Areszt dla "wnuczka" (format flv - rozmiar 2.91 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja