Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali sprzęt o wartości ponad 4 milionów złotych

Data publikacji 24.08.2011

Aparaty fotograficzne, obiektywy, telewizory, nawigacje i odtwarzacze CD zabezpieczyli mokotowscy policjanci. Sprzęt pochodzący ze skradzionego transportu z Holandii wyceniono na ponad 4 miliony złotych. Zatrzymanemu małżeństwu, które zajmowało się jego sprzedażą grozi do 10 lat więzienia.

Na początku sierpnia policjanci z Mokotowa otrzymali zawiadomienie o oszustwie przy transporcie sprzętu fotograficznego. Jak ustalili funkcjonariusze, 6 lipca wyruszył z Holandii transport aparatów i obiektywów o wartości około 5 milionów złotych. Sprzęt nie dojechał na miejsce.

Sprawą zajął się wydział kryminalny oraz policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego. Funkcjonariusze wpadli na trop sprzętu, gdy jeden z nabywców skradzionego aparatu skierował się do serwisu gwarancyjnego. Okazało się, że wystawiona przez sprzedawcę faktura była sfałszowana. Aparat został kupiony na jednej z aukcji internetowych. Po sprawdzeniu aukcji ustalono, że sprzedawca oferuje jeszcze kilkadziesiąt aparatów fotograficznych i obiektywów.

Policjanci ustalili związek pomiędzy zaginionym transportem z Holandii a wystawionymi na sprzedaż aparatami fotograficznymi. Sprzedawcami skradzionego sprzętu okazało się być małżeństwo z północno-zachodniej Polski. Kolejne działania mokotowscy policjanci prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami komend wojewódzkich w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie oraz Gdańsku.

Na terenie powiatu szczecińskiego policjanci zatrzymali Urszulę K. oraz Tomasza K. W ich mieszkaniu kryminalni znaleźli 151 aparatów fotograficznych oraz 462 obiektywy pochodzące z zaginionego transportu. Jak ustalono, 36-latek oferował na aukcjach internetowych sprzęt fotograficzny, do którego dołączał sfałszowane faktury, aby uwiarygodnić legalność pochodzenia sprzedawanego towaru. Jego 33-letnia żona zajmowała się pakowaniem przesyłek, dostarczaniem ich do przewoźnika oraz nadzorowaniem aukcji.

Policjanci odkryli także dwa magazyny, które były wynajmowane przez Tomasza K. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam telewizory, nawigacje samochodowe, odtwarzacze CD oraz obiektywy fotograficzne. Trwa sprawdzanie w jaki sposób sprzęt znalazł się u zatrzymanych. Wartość odzyskanego przez funkcjonariuszy mienia szacowana jest na kwotę ponad 4 milionów złotych.

Urszula K. oraz Tomasz K. odpowiedzą za oszustwo oraz paserstwo mienia znacznej wartości. Sąd zadecydował już o ich tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

(KSP/es)
 

Film Policjanci odzyskali sprzęt o wartości ponad 4 milionów złotych

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci odzyskali sprzęt o wartości ponad 4 milionów złotych (format flv - rozmiar 2.95 MB)

Powrót na górę strony