Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje transformatorów wpadli na policyjnej blokadzie

Data publikacji 25.08.2011

W ręce policjantów z Oleśnicy, na blokadzie drogowej, wpadli mężczyźni podejrzani o kradzieże transformatorów z linii energetycznych. Sprawcy poruszali się specjalnie przystosowanym do przestępczego procederu samochodem. W skrytkach, w które był on wyposażony, przewożono narzędzia służące do przestępstwa oraz kradzione transformatory. Policjanci podejrzewają, że zatrzymani mogą mieć na koncie nawet kilkadziesiąt takich przestępstw, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w innych regionach kraju. Straty, z udowodnionych już przestępstw, szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. złotych.

Policjanci z komendy powiatowej w Oleśnicy zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o kradzieże transformatorów z linii energetycznych. Podejrzani, to mieszkańcy jednej z miejscowości leżących w województwie mazowieckim, w wieku 33 i 57 lat. Mężczyźni wpadli na jednej z policyjnych blokad, po tym jak chwilę wcześniej próbowali ukraść na terenie gminy Twardogóra, kolejny transformator. Policjanci podejrzewają, że sprawcy mogą mieć na koncie nawet kilkadziesiąt takich kradzieży, nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale również w innych regionach kraju.

Po informacji o próbie kradzieży, policjanci wystawili blokady na terenie powiatu oleśnickiego oraz powiatów ościennych. Do zatrzymania podejrzanych doszło właśnie na jednym z posterunków, na terenie powiatu milickiego. Mężczyźni poruszali się samochodem marki Ford Transit, który, jak się okazało po zatrzymaniu, był specjalnie przygotowany do realizacji przestępczego procederu. Auto posiadało wiele wbudowanych i zamontowanych skrytek, w których sprawcy przechowywali narzędzia służące do kradzieży oraz skrytkę, gdzie przewożone były miedziane zwoje, uzyskane ze skradzionych transformatorów. Jedna ze skrytek była wbudowana pod podwoziem pojazdu i mogła pomieścić nawet do 100 kilogramów miedzi .

W chwili zatrzymania, w tej właśnie skrytce policjanci odnaleźli transformator, który jak ustalono został skradziony dwa dni wcześniej na terenie jednej z miejscowości województwa wielkopolskiego. Zatrzymanym już udowodniono kradzież 5 transformatorów, dokonanych tylko w ostatnim czasie na terenie powiatu oleśnickiego, gdzie wartość strat szacuje się na kwotę co najmniej 200 tys. złotych. Policjanci z Oleśnicy w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy.

Obaj zatrzymani byli już wcześniej notowani za przestępstwa przeciwko mieniu. Dzisiaj będą doprowadzeni do sądu o zastosowanie wobec nich na wniosek prokuratury, tymczasowego aresztowania. Za włamania i kradzieże, grozi im teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu/js)

Powrót na górę strony
Polska Policja