Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Adwokat podejrzany w aferze gruntowej

Data publikacji 30.08.2011

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali znanego poznańskiego adwokata oraz pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Obaj usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność była związana z tzw. aferą gruntową. Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dzisiaj rano dwie kolejne osoby związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, która w podstępny sposób przejmowała różne nieruchomości należące do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednym z zatrzymanych jest poznański prawnik prowadzący kancelarię adwokacką. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzut nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań w procesie sądowym oraz zarzut płatnej protekcji. Drugą zatrzymaną osobą jest pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych, któremu także przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty korupcyjne.

W kwietniu tego roku policjanci z KWP w Poznaniu w porozumieniu z poznańską Prokuraturą Okręgową zatrzymali sześć osób powiązanych z poznańskim półświatkiem. Wśród zatrzymanych znalazł się także notariusz, który zdaniem śledczych był czynnym uczestnikiem w popełnianiu szeregu przestępstw. Proceder polegał na tym, że podejrzani dawali w prasie ogłoszenia o możliwości udzielenia pożyczki. Gdy ktoś chciał przystąpić do takiej transakcji, żądano zabezpieczenia w postaci jakiejś nieruchomości. Zazwyczaj były to grunty i inne nieruchomości. Udzielane pożyczki osiągały kwotę od 14 do 40 tysięcy złotych. Rzeczywista wartość gruntów była kilkanaście razy wyższa. Dokumenty były podpisywane w kancelarii zatrzymanego notariusza. Pożyczkobiorcy podpisując akty notarialne nie mieli świadomości, że tracą prawo własności nieruchomości. Policjanci i prokuratorzy prowadzący śledztwo zdobyli materiały dowodowe świadczące o tym, że podejrzani działali w zmowie oraz w celu doprowadzenia do przejęcia majątku osób pokrzywdzonych.

Wszystkim osobom zamieszanym w tę sprawę przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz szereg zarzutów dotyczących innych przestępstw popełnionych przez poszczególnych podejrzanych. Czterech podejrzanych ciągle przebywa w areszcie. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara nawet 8 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony