Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

EKOPOLICJA 2011, czyli Policja przyjazna środowisku

Data publikacji 31.08.2011

Pierwszy etap projektu EKOPOLICJA 2011 dobiegł końca. Dzięki akcji gdański budynek policyjny rozświetla czternaście latarni, zasilanych wyłącznie energią słoneczną i wiatrową. Planowana jest rozbudowa ekologicznej instalacji, która ma objąć okolice jednostek Policji w całym województwie pomorskim. Poza oczywistymi korzyściami ekologicznymi, inwestycja w energię odnawialną przyniesie także wymierne oszczędności finansowe.

Z końcem sierpnia Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zamknęła pierwszy etap projektu „EKOPOLICJA 2011”. Celem akcji było wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Zastosowanie ekologicznych rozwiązań przyniesie korzyści nie tylko środowisku, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze wydawane dotychczas na energię elektryczną.

W ramach inwestycji zakupiono i zainstalowano 14 latarni oświetleniowych wykorzystujących energię odnawialną. Latarnie hybrydowo-solarne zostały zamontowane w jednostce usytuowanej przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Urządzenia te są w pełni autonomiczne, tzn. nie wykorzystują zasilania z sieci energetycznej. Zostały wyposażone w układ solarny oraz turbinę, które będą wykorzystywać energię słoneczną i siłę wiatru. Lampy posiadają akumulatory, w których gromadzona będzie energia elektryczna, wykorzystywana do oświetlenia budynku. Latarnie wyposażone zostaną również w lampy ledowe. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że urządzenia te mogą działać bez zasilania nawet do 7 dni.

Koszt ekomodernizacji wyniósł blisko 250 tys. złotych, z czego prawie 200 tys. to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W 2012 roku planowana jest kontynuacja projektu pod nazwą „EKOPOLICJA 2012-ETAP II”. Przewidywany jest zakup i montaż latarni hybrydowo-solarnych na terenie wybranych jednostek pomorskiej policji. Do końca tego roku specjaliści przeprowadzą analizy, na podstawie których ustalą, w jakich jednostkach istnieje techniczna możliwość zainstalowania nowoczesnego oświetlenia. Tam, gdzie zamontowanie lamp hybrydowych jest niemożliwe, zostaną wykorzystane lampy ledowe, które zużywają około 30% energii klasycznej lampy. Wartość projektu oszacowano na sumę 500 tys. złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 400.000 zł.

(KWP Gdańsk/es)

Powrót na górę strony