Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SpongeBob po raz kolejny uczy najmłodszych bezpieczeństwa na drodze

Pierwszego września, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, ruszyła II edycja społecznej kampanii "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Dzieci w przedszkolach i szkołach uczą się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Z kampanią, zainicjowaną przez polską Policję i dziecięcy kanał telewizyjny Nickelodeon, organizatorzy chcą dotrzeć do każdego przedszkola i każdej szkoły w Polsce.

Pierwszy dzień szkoły to doskonała okazja do tego, by po raz kolejny przypomnieć wszystkim dorosłym, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na drodze. Mimo że z roku na rok spada liczba wypadków z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego, to jednak zagrożenie ciągle występuje, a zabitych i rannych można liczyć w tysiącach. Według statystyk Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2010 roku miało miejsce ponad 4200 wypadków z udziałem dzieci. W stosunku do 2009 roku liczba ta jednak zmalała o ponad 800 – nadal jest wysoka. Niemniej mniejsza liczba wypadków świadczy o tym, że akcje prewencyjne oraz edukacja dzieci i ich rodziców (opiekunów) przynoszą pożądane rezultaty. Bardzo ważna jest zatem edukacja maluchów już w przedszkolach, a także w pierwszym okresie nauki w szkole. Stąd propozycja Komendy Głównej Policji i kanału dziecięcego Nickleodeon, jaką jest ogólnopolska kampania „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”, organizowana już drugi rok z rzędu. Jej celem jest dotarcie do wszystkich dzieci w każdym polskim przedszkolu i szkole (szczególnie do uczniów klas 1-3) i przekazanie im podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Akcja „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” wystartowała 1 września i objęła całą Polskę. Kampania polega przede wszystkim na interakcji z młodymi odbiorcami, angażowaniu dzieci i zachęcaniu ich do samodzielnego myślenia. Specjalnie stworzone materiały wideo i gra mobilna służą wspólnej zabawie polegającej na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Ambasadorem akcji i głównym bohaterem materiałów jest znana dzieciom kreskówkowa postać – SpongeBob Kanciastoporty. To on wprowadza dzieci do świata zasad ruchu drogowego, a wszystko przedstawa w humorystyczny sposób, dzięki czemu łatwiej przyswoją one przekazywane treści.

 

Film Teledysk - karaoke

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Teledysk - karaoke (format flv - rozmiar 15.02 MB)

 

Chcąc utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędna jest współpraca policjantów z nauczycielami i rodzicami. Policjanci przekazują pedagogom ciekawe narzędzia do przeprowadzenia zajęć w ramach m.in. wychowania komunikacyjnego.

W ramach kampanii do jednostek Policji w całym kraju trafi 18 tysięcy płyt DVD z uatrakcyjnionym filmem „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz piosenką pt. „Przepisowy ruch drogowy”. Policjanci odwiedzający szkoły będą mieli do rozdania także około 330 tysięcy odblasków. Kreskówkowy bohater kampanii SpongeBob, jako promotor bezpieczeństwa na drodze, z pewnością skuteczniej dotrze do maluchów aniżeli przekaz policjanta, nauczyciela czy opiekuna. Promowana w ramach akcji piosenka „Przepisowy ruch drogowy” była dotąd – i z pewnością nadal będzie – ulubionym utworem wielu dzieci, a te, śpiewając – uczą się.

W tym roku, specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy – edukacyjną grę mobilną poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Dzięki niej dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aplikację można pobrać ze strony www.nick.com.pl, na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz gry i zabawy uczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Organizatorami akcji są polska Policja wraz z kanałem telewizyjnym Nickelodeon. Kampania organizowana jest po raz drugi we współpracy z wydawnictwem Edipresse, reprezentowanym przez magazyn „Mamo to ja” i „Przedszkolak”, oraz firmą reklamy zewnętrznej Stroer.

Nagranie audio "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" - utwór promujący kampanię

Pobierz plik "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" - utwór promujący kampanię (format mp3 - rozmiar 3.06 MB)

Powrót na górę strony