Zatrzymani za pranie brudnych pieniędzy
Policjanci z toruńskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego handlu złomem. Wszyscy są mieszkańcami Torunia i prowadzą prywatne firmy lub są udziałowcami w spółkach prawa handlowego. Straty Skarbu Państwa sięgają 9 mln zł.
Jak wynika z ustaleń policjantów, w swojej w przestępczej działalności zatrzymani wykorzystywali kilka legalnie zarejestrowanych firm, pod szyldem których wystawiano fikcyjne faktury VAT na kupno i sprzedaż złomu. Skarb Państwa z tego tytułu stracił co najmniej 9 mln złotych.
Podejrzanych zatrzymano 16 maja podczas wspólnej akcji przeprowadzonej z funkcjonariuszami Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów z Bydgoszczy i pracownikami bydgoskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W ich firmach zabezpieczono dokumenty świadczące o przestępczym procederze.
Na wniosek prowadzących śledztwo policjantów i nadzorującego je prokuratora z toruńskiej Prokuratury Okręgowej, sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono też u nich mienie o wartości 147 800 zł.
Przeprowadzone w minioną środę działania były trzecią realizacją prowadzonego od ubiegłego roku śledztwa. W marcu tego roku zatrzymano dwie pierwsze osoby. Łącznie sześciu podejrzanym przedstawiono 17 zarzutów. Pięciu z nich przebywa w areszcie śledczym, jeden został objęty policyjnym dozorem.
Na podstawie zebranych dowodów policjanci przewidują dalszy rozwój śledztwa i zatrzymanie kolejnych podejrzanych.
Za "pranie brudnych pieniędzy" w porozumieniu z innymi osobami dla osiągnięcia znacznych korzyści majątkowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.