Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali na jednopensówki

Data publikacji 23.05.2007

Policjanci z komisariatu na poznańskim Starym Mieście zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o wyłudzenie pieniędzy metodą na "one penny".

W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu na Starym Mieście zostali powiadomieni, że na Placu Wolności stoją mężczyźni oszukujący metodą "na jednopensówki". Według relacji osoby dzwoniącej, ofiarami były osoby wychodzące z banku. Na miejsce wysłano patrol policji, który zatrzymał podejrzewanych mężczyzn i przewiózł ich na komisariat. 

Obecnie prowadzone są czynności procesowe w sprawie zatrzymanych. Już teraz wiadomo, że jeden z nich poszukiwany był przez policjantów z Sosnowca, do podobnej sprawy.

Policjanci przestrzegają: metoda oszustów jest zawsze taka sama. Jedna z osób odgrywa rolę obcokrajowca, który pyta napotkanego przechodnia, gdzie w pobliżu można sprzedać złote monety. Następnie do rozmowy przyłącza się kolejna, rzekomo przypadkowa osoba. Drugi przestępca podaje się za przedstawiciela jednego z zawodów zaufania publicznego. Stwarza wrażenie znawcy starych monet, zainteresowanego jednopensówkami. Potem idzie do pobliskiego jubilera i wraca jeszcze bardziej oczarowany. Twierdzi, że kupiłby wszystkie, lecz niestety nie dysponuje gotówką. 

W tym momencie ofiara całą sytuację traktuje jako okazję. Powraca do banku i wypłacając często wszystkie swoje oszczędności dokonuje zakupu. Po pewnym czasie okazuje się, że bilon nie przedstawia żadnej wartości. Ofiarami oszustów padają najczęściej osoby starsze.

Powrót na górę strony