Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Studenci wpadli w sieci

Data publikacji 23.05.2007

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali dziś nad ranem sześciu studentów jednej z poznańskich uczelni wyższych. Podejrzani są o bezprawne rozpowszechnianie muzyki, programów i gier komputerowych za pośrednictwem Internetu. Podczas przeszukania zabezpieczono dyski twarde i płyty CD i DVD, na których znajdują się ponad 2 Terabajty danych.

Studentów zatrzymano w akademikach. Jak wynika z ustaleń policjantów, pliki rozpowszechniali między innymi poprzez wewnętrzną sieć komputerową, używając programów służących do bezpośredniego przesyłania danych (tzw. programy peer-to-peer). W przeciągu jednego tygodnia dochodziło do wymiany plików przez około 1400 użytkowników sieci, dziennie z nielegalnych zasobów mogło korzystać nawet 300 osób. Pirackim procederem bezpośrednio zawiadywały co najmniej 4 osoby – byli to administratorzy serwera, z którego pobierano nielegalne pliki. Pozostałe dwie osoby ściągały z Internetu pliki na potrzeby "pirackiej biblioteki". 

Gdy policjanci zatrzymywali studentów, komputery pracowały pełna parą. Podejrzani mają niewiele ponad 20 lat. Według wstępnych szacunków w całej wewnętrznej sieci komputerowej mogło krążyć ponad 10 Terabajtów danych.

Zabezpieczone twarde dyski zostaną teraz przekazane ekspertom do analizy. Wówczas będzie wiadomo dokładnie ile nielegalnych filmów, muzyki czy programów komputerowych, znajduje się na tych nośnikach. 

Zatrzymanym studentom postawiono zarzut rozpowszechniania cudzych utworów bez stosownego uprawnienia, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

          

Powrót na górę strony