Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gliniarz z konikiem - Tomasz Kowalczyk

Data publikacji 27.05.2007

Rusza nowy cykl: Gliniarz z konikiem. Będzie o policjantach, którzy oddają się swym pasjom - tym wielkim i tym malutkim. Robią coś ciekawego, nietuzinkowego często wciągając w to innych. Zachęcamy wszystkich do zgłaszania kandydatur takich policjantów na adres webmaster@policja.gov.pl. Dziś sylwetka nadkom. Tomasza Kowalczyka, miłośnika wargamingu.

Nadkomisarz Tomasz Kowalczyk jest dyrektorem Biura Logistyki w Komendzie Głównej Policji. Urodził się 7 marca 1968 roku. Z wykształcenia jest politologiem, menadżerem zarządzania i technikiem samochodowym. W wolnych chwilach poprzez zabawę uczy historii. Jest pasjonatem historycznych gier planszowych wargamingu i znawcą okresu napoleońskiego.

Wielka przygoda z historią rozpoczęła się od kupna pierwszej paczki żołnierzyków – jeszcze na Wolumenie na Żoliborzu – mówi Tomasz Kowalczyk. Na początku była to zabawa żołnierzykami z kolegą: na podwórku, biurku lub dywanie. Fascynacja historycznymi grami planszowymi zaowocowała założeniem i prowadzeniem zajęć w dwóch pracowniach modelarskich Grot na Białołęce i Strateg w Śródmieściu.

Od co najmniej 10 lat Tomasz Kowalczyk jest instruktorem tych pracowni, gdzie uczy młodzież klejenia makiet przygotowywanych pod inscenizację bitew historycznych, malowania figurek żołnierzy, cierpliwości a przede wszystkim historii. Zapytany o cechy pasjonatów gier historycznych mówi, że "znaczącą rolę odgrywają zdolności manualne i zmysł taktyczny". Przygodę z historią można zacząć już od jednej paczki żołnierzy, za około 15 – 30 zł. Uczestnik zabawy z czasem staje się takim małym "specjalistą" od historii. Nadkomisarz Tomasz Kowalczyk stał się "wielkim specjalistą" od okresu napoleońskiego, o którym mówi, że to jego konik.

 zdjęcia z konwentu Gier Strategicznych GRENADIER 2007

Poprzez wargaming tzn. gry wojenne rozgrywane na planszach, nadkom. Tomasz Kowalczyk uczy historii od starożytności, przez okres średniowiecznego rycerstwa  i napoleoński, aż po lata I i II wojny światowej. Ten ostatni okres, podczas spotkań miłośników gier niekiedy ubogaca obecność osób biorących udział w wydarzeniach historycznych - "żywej historii". Tak było 12 maja 2007 r., podczas zorganizowanego przez nadkomisarza Tomasza Kowalczyka konwentu Gier Strategicznych GRENADIER i obecności na nim gościa specjalnego Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. "Kamy" – sygnalizatorki akcji bojowej z 1944 roku. "Kama" przełożeniem białej pelerynki na ramię zasygnalizowała wyjście Franza Kutschery z domu dając w ten sposób początek udanego zamachu na dowódcę SS i Policji niemieckiej. Odzwierciedleniem tych zdarzeń była zaprezentowana makieta Tomasza Kowalczyka "Zamach na Kutscherę", którą młodzież warszawska w dowód pamięci o tym wydarzeniu przekazała do Muzeum Powstania Warszawskiego.

 zdjęcia z konwentu Gier Strategicznych GRENADIER 2007

Z uwagi na zajmowane stanowisko i obowiązki dyrektora Biura Logistyki KGP, nadkomisarz Tomasz Kowalczyk musiał znacznie ograniczyć czas dla swojej pasji do "małych żołnierzy". Wielkim osiągnięciem dla każdego instruktora jest przygotowanie swojego wychowanka - mówi nadkomisarz Kowalczyk. Nie ma lepszej drogi, jak przygotować sobie następcę. W przypadku obowiązku służby policjanta jest to szczególnie ważne. Następcą jego i większości jego obowiązków w pracowni modelarskiej zajął się jeden z wychowanków z pracowni na Białołęce.

15 sierpnia br. z okazji święta Wojska Polskiego odbędzie się plenerowa impreza wargamingu w Ogrodzie Łazienkowskim podczas której będzie można poznać bliżej nadkomisarza Tomasza Kowalczyka i jego pasję – historyczne gry bitewne.

 Małgorzata Witer

Powrót na górę strony