Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź skoncentrowany na drodze

Data publikacji 15.09.2011

Rozmowa kierowców przez telefon podczas jazdy, pisanie wiadomości tekstowych – to obrazki, z którymi nagminnie spotykamy się na polskich drogach. Niewielu kierowców jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to wykroczenie w ruchu drogowym, ale przede wszystkim wpływa na obniżenie koncentracji, a co za tym idzie jest przyczyną częstych wypadków.

Pamiętajmy, że rozmowa kierowcy przez telefon podczas jazdy jest równie niebezpieczna jak siadanie za kółko w stanie nietrzeźwości. Nawet chwilowa nieuwaga zwiększa znacznie ryzyko wypadku! Trzeba mieć świadomość, że wystukanie numeru na klawiaturze telefonu, czy napisanie nawet krótkiej wiadomości tekstowej, powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy zwykle co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego korzystanie przez kierowcę podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu, tak jak i pisanie nawet krótkich wiadomości tekstowych, jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi grzywna.

Korzystając z telefonów podczas prowadzenia pojazdów, pamiętajmy więc o tym, aby używać w tym celu zestawów głośnomówiących lub zestawów słuchawkowych, nie tylko z obawy przed karą, jaka może nas spotkać, ale przede wszystkim dlatego, że jest to niebezpieczne.

Prowadząc samochody korzystajmy z telefonów komórkowych tylko zgodnie z przepisami.

mw

Powrót na górę strony