Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamał się na konta i dokonał fikcyjnych transakcji

Data publikacji 19.09.2011

Kluczborscy policjanci, zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z policjantami z KWP w Opolu zatrzymali 18-letniego mieszkańca Kluczborka. Mężczyzna najpierw nielegalnie uzyskał hasła osób, posiadających konta na jednym z portali aukcyjnych, a następnie oszukał wielu kupujących. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili funkcjonariusze, zatrzymany mężczyzna bezprawnie wszedł w posiadanie loginów i haseł oraz włamał się do ponad 250 kont pocztowych. Pozyskane w ten sposób informację wykorzystał do tworzenia fikcyjnych ofert sprzedaży towarów (przede wszystkim perfum w bardzo niskiej cenie). W tak przygotowanych przez 18-latka aukcjach, kupujący po zakupie wpłacali na podane przez niego konto bankowe należności za towar, ale go nie otrzymali.

Zgodnie z policyjnymi ustaleniami, mieszkaniec Kluczborka włamywał się także na konta użytkowników jednego z portali społecznościowych oraz na pocztę elektroniczną. Za pomocą uzyskanych haseł (jeśli były one takie same) przejmował konta w jednym z serwisów aukcyjnych. Dzięki przechwyconym kontom innych osób mężczyźnie - w okresie od lipca do września 2011 - udało się oszukać kilkadziesiąt osób. Teraz 18-latek odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa. Za oszustwa grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności.

***

Zazwyczaj jedną z podstawowych zalet e-zakupów jest atrakcyjna cena. I tu pojawia się podstawowy problem dotyczący bezpieczeństwa. Jak kupować w Internecie, aby nie stać się ofiarą przestępstwa?

1. Uważajmy na superokazje. Zbyt niska cena za towar może świadczyć o próbie oszustwa. Nie zawsze to, co widać na zdjęciu, jest takie samo w rzeczywistości lub zostało nabyte w sposób legalny.
2. Czytajmy opinie o osobie, z którą chcemy zawrzeć transakcję (większa liczba pozytywnych komentarzy poprawia jej wiarygodność).
3. Jeśli dostajemy maila z informacją o wygranej aukcji, sprawdźmy dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza gdy podany jest w nim numer konta bankowego, na który mamy przelać należność. Gdy mamy wątpliwości – należy nawiązać korespondencję ze sprzedającym oraz innymi kupującymi.
4. Jeśli licytujemy w aukcji internetowej, poczekajmy do jej zakończenia nim przelejemy pieniądze. Sprawdźmy, czy sprzedawca umożliwi płatność przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
5. Sprawdźmy, jakich transakcji dokonywał wcześniej sprzedający. Niektórzy oszuści zakładają fikcyjne konta i za ich pomocą przeprowadzają między sobą fikcyjne transakcje i wystawiają sobie pozytywne opinie.
6. Jeśli już padliśmy ofiarą oszustwa internetowego, poinformujmy o nim jak najszybciej administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu.
7. Zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu, całość korespondencji mailowej ze sprzedającym. Zgłośmy się do jednostki Policji z powyższymi dokumentami.
8. Różnicujmy hasła dostępu do różnych swoich kont.
 

(KWP w Opolu / mk)
 

Powrót na górę strony