Kolejni fałszywi wnuczkowie zatrzymani - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni fałszywi wnuczkowie zatrzymani

Data publikacji 21.09.2011

Policjanci z Białegostoku zatrzymali w województwie małopolskim kolejnych trzech mężczyzn podejrzanych o szereg oszustw metodą na wnuczka. Policjanci wyjaśniają szczegóły ich przestępczej działalności i nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

W miniony poniedziałek wczesnym rankiem do trzech mieszkań w Andrychowie w województwie małopolskim wkroczyli policjanci z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej w Białymstoku. Tam, przy wsparciu antyterrorystów z Krakowa i funkcjonariuszy z miejscowego komisariatu, zatrzymali 3 mieszkańców tej miejscowości w wieku 38, 39 i 66 lat. Cała trójka to podejrzani o dokonanie w ciągu kilku miesięcy na Podlasiu szeregu usiłowań i oszustw tzw. metodą na wnuczka.

Zatrzymania były konsekwencją sprawy, którą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Białymstoku zajmowali się od początku roku, kiedy to gwałtownie nasiliły się sygnały o tego typu oszustwach. Mechanizm działania sprawców zawsze był niemal identyczny. Najpierw ktoś telefonicznie kontaktował się ze starszymi osobami, przekonywał je, że jest ich wnukiem lub krewniakiem w dramatycznej życiowej potrzebie by następnie od nich wyłudzić oszczędności życia. Pokrzywdzeni za namową fałszywych krewniaków decydowali się by przelać pieniądze na wskazane konto. Były to kwoty od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Gdy tylko pieniądze zostały przelane natychmiast były wypłacane w placówce pocztowej w odległej części kraju.

Funkcjonariusze z Białegostoku, wyjaśniający okoliczności tych zdarzeń, od maja tego roku zatrzymali w tej sprawie już 6 osób, które zostały tymczasowo aresztowane. Teraz policjanci zatrzymali kolejnych trzech sprawców. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że dwaj młodsi oprócz oszustw trudnili się werbowaniem tzw. słupów. Najczęściej były to osoby starsze lub bezdomne, które za symboliczną opłatą decydowały się odbierać przelewy błyskawiczne i przekazywać pieniądze zleceniodawcom.

Cała trójka zatrzymanych usłyszała już zarzuty oszustw i dzisiaj zostanie doprowadzona do sądu. Funkcjonariusze z KMP w Białymstoku, którzy prowadzą w tej sprawie postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku ustalają teraz szczegóły przestępczej działalności zatrzymanych. Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

(KWP Białystok / mk)
 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja