Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymanie w sprawie odzyskanego sprzętu fotograficznego

Data publikacji 26.09.2011

Policjanci z Mokotowa zatrzymali kolejną osobę w sprawie zabezpieczonego przed miesiącem sprzętu elektronicznego o wartości ponad 4 milionów złotych. Łukasz Ch. będzie odpowiadał za pomoc w oszustwie Tomaszowi K. oraz Urszuli K., którzy oferowali na aukcji internetowej aparaty fotograficzne oraz obiektywy pochodzące z przestępstwa. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany przez sąd. Funkcjonariusze proszą osoby, które mogły zakupić pochodzący z przestępstwa sprzęt, o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Policjanci z Mokotowa na początku sierpnia przyjęli zawiadomienie o oszustwie przy transporcie sprzętu fotograficznego. Jak ustalili funkcjonariusze, 6 lipca z Holandii wyruszył transport aparatów i obiektywów o wartości około 5 milionów złotych i nie dojechał do miejsca docelowego.

Sprawą zajęli się kryminalni oraz policjanci z wydziału dochodzeniowo - śledczego. Funkcjonariusze ustalili, że jeden z zaginionych aparatów został oddany do naprawy do serwisu fotograficznego. W ten sposób policjanci wpadli na trop pozostałego zaginionego sprzętu. Jak się bowiem okazało, jeden z użytkowników aukcji internetowej wystawił do sprzedaży kilkadziesiąt aparatów fotograficznych i obiektywów.

Kryminalni po analizie zebranych do tej pory materiałów ustalili, że związek z zaginięciem transportu sprzętu fotograficznego, a następnie oferowaniem go do sprzedaży, mają mieszkańcy północno - zachodniej Polski. W połowie sierpnia na terenie powiatu szczecińskiego mundurowi zatrzymali Urszulę K. oraz Tomasza K. Jak ustalili policjanci, 36-latek oferował na aukcjach internetowych sprzęt fotograficzny, do którego dołączał sfałszowane faktury, aby uwiarygodnić legalność pochodzenia sprzedawanego towaru. Jego 33-letnia żona zajmowała się pakowaniem przesyłek, dostarczaniem ich do przewoźnika oraz nadzorowaniem aukcji.

Policjanci odzyskali wówczas sprzęt elektroniczny wart ponad 4 milionów złotych. Funkcjonariusze w mieszkaniu zatrzymanych oraz w magazynach, wynajmowanych przez Tomasza K. zabezpieczyli aparaty fotograficzne, obiektywy, telewizory, samochodowe nawigacje oraz odtwarzacze CD.

Do policyjnego aresztu trafił również Łukasz Ch. 29-latek został zatrzymany w podkrakowskiej miejscowości przez funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego. Policjanci ustalili, że mężczyzna udostępnił Tomaszowi K. własny rachunek bankowy, na który kupujący sprzęt fotograficzny na aukcji internetowej, wpłacali pieniądze. W jego mieszkaniu kryminalni znaleźli także jeden z aparatów pochodzący z przestępstwa. Łukasz Ch. usłyszał już zarzuty za popełnione przestępstwa i został tymczasowo aresztowany przez sąd. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Apelujemy do wszystkich osób, które mogły nabyć na aukcji internetowej sprzęt fotograficzny marki Nikon, pochodzący z przestępstwa, o zgłaszanie się do najbliższej jednostki Policji. Dodatkowe informacje w tej sprawie można uzyskać pod numerem telefonu 603750815 (Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KRP Warszawa II).

(KSP / mk)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja