Odpowiedzialni za aferę paliwową w areszcie - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzialni za aferę paliwową w areszcie

Data publikacji 26.09.2011

Osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem paliwami zatrzymali policjanci z KWP w Poznaniu. Od kwietnia 2010 r. w śledztwie prowadzonym wspólnie z prokuraturą apelacyjną zarzuty usłyszało już 31 osób. Działalność grupy przyniosła straty Skarbowi Państwa w wysokości 11 mln złotych.

Policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego i do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Poznaniu, współpracując z poznańską Prokuraturą Apelacyjną oraz Urzędem Kontroli Skarbowej w Poznaniu, zatrzymali kolejnych członków grupy zajmującej się uszlachetnianiem i nielegalnym handlem paliwami. W Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białogardzie, przy udziale policyjnych antyterrorystów i grup realizacyjnych Ministerstwa Finansów, zatrzymano łącznie osiem osób, którym zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, poświadczanie nieprawdy w dokumentach i naruszenie przepisów kodeksu karno-skarbowego. Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie grupą, a także księgowy odpowiedzialny za finansowe przekręty "firmy". Łączne straty Skarbu Państwa szacowane są na około 11 mln złotych. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane przez sąd.

Akcję zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w odbarwianie i blendowanie oleju opałowego, sprowadzanego z Niemiec i Czech, przeprowadzono w czwartek rano. Prawie trzydzieści, kilkuosobowych policyjnych ekip, wspieranych przez funkcjonariuszy z Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej, uderzyło jednocześnie w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białogardzie. W mieszkaniach, w domach i w biurach rachunkowych zatrzymano łącznie osiem osób zamieszanych w przestępczy proceder. W Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) i w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) zabezpieczono kolejne dwa magazyny, w których prawdopodobnie mieszano paliwa i skąd trafiały one do odbiorców w całym kraju.

Wśród ośmiu zatrzymanych są m.in. Zdzisław W. i Artur J.(poszukiwany od kilku lat za udział w zorganizowanej grupie przestępczej). Mężczyznom zarzuca się m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem paliwami. Zatrzymano także księgowego "firmy", odpowiedzialnego za prawidłowy przepływ środków finansowych pochodzących z działalności przestępczej. Zatrzymanymi są także osoby zarządzające niegdyś spółką, w której przeprowadzano proces legalizowania odbarwionego oleju, osobę poświadczającą nieprawdę w certyfikatach jakości paliwa oraz osoby podejrzewane o "pranie brudnych pieniędzy". W sprawie zabezpieczono m.in. luksusowe auta i motocykle oraz mienie o wartości około 2 mln złotych.

Wielkopolscy policjanci w sprawie paliwowej zatrzymali do tej pory łącznie 31 osób. Podczas pierwszej akcji, przeprowadzonej na początku kwietnia 2010 roku w Szamotułach, zlikwidowano bazę paliw, w której odbarwiano olej opałowy. Podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie w Wielkopolsce, w Krakowie i w Kołobrzegu, zatrzymano wtedy 11 osób. Zabezpieczono wówczas ponad 100 tysięcy litrów paliwa. Kolejne uderzenie nastąpiło w lipcu 2010 roku. W Gostyniu (woj. wielkopolskie) zlikwidowano kolejne magazyny, zabezpieczając około 100 tysięcy litrów oleju. Podczas przeszukań prowadzonych na terenie całego kraju zabezpieczano dokumentację księgowo-rachunkową dotyczącą obrotu paliwami i należącą do różnych podmiotów. W Połajewku zlikwidowano następnie odbarwialnie, a w lutym 2011 w Krakowie zatrzymywano kolejne osoby zamieszane w odbarwianie oleju opałowego i legalizowanie środków finansowych pochodzących z przestępstw.

(KWP w Poznaniu / mg)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja