Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za zabójstwo sprzed ośmiu lat

Data publikacji 26.09.2011

Policjanci z Bielska-Białej rozwikłali sprawę zabójstwa 44-letniego mężczyzny z 2003 roku. Śledczy zatrzymali jego 55-letnią konkubinę oraz 30-letniego mieszkańca województwa podkarpackiego. W ręce Policji wpadł także 54-letni katowiczanin, oskarżany o usiłowanie oszustwa i sfałszowanie podpisów. Podejrzanym o zabójstwo grozi kara dożywocia.

Ofiara zaginęła w lipcu 2003 roku. Przed zaginięciem mężczyzna mieszkał wspólnie z 48-letnią wówczas konkubiną. Po zaginięciu kobieta twierdziła, że mężczyzna wyjechał do pracy w Niemczech. W toku prowadzonej sprawy poszukiwawczej policjanci nawiązali między innymi współpracę z Interpolem - wersja o zagranicznym wyjeździe nie została jednak potwierdzona. Mężczyzna utrzymywał systematyczne kontakty rodzinne, które z niewiadomych przyczyn zostały nagle zerwane. W grudniu 2003 r. jego zaginięcie zgłosiła zaniepokojona tym faktem krewna.

Przez cały czas prowadzono intensywne czynności operacyjne i procesowe. Powołano specjalną grupę realizacyjną złożoną z policjantów wydziałów kryminalnych bielskiej komendy oraz katowickiej komendy wojewódzkiej. Policjanci wytypowali osoby mogące mieć związek z zabójstwem zaginionego. Śledczy od dłuższego czasu obserwowali podejrzewanych, którzy mieszkali w różnych regionach Polski. Jednocześnie gromadzili dowody, która pozwoliły na udowodnienie im przestępstwa. W czasie działań, współpracując ściśle z Prokuraturą Rejonową Bielsko-Biała Północ, potwierdzono wersję, że zaginiony w niewyjaśnionych okolicznościach 44-latek został zamordowany.

Zatrzymanie sprawców zaplanowano i realizowano w jednym czasie, tak aby nie mogli się ze sobą kontaktować i ustalać wersji wydarzeń. W zatrzymaniu najmłodszego z przestępców uczestniczyli policyjni antyterroryści z Katowic i Rzeszowa. Z posiadanych informacji wynikało bowiem, że może posiadać broń i materiały wybuchowe. Informacja ta została w części potwierdzona. Z uwagi na charakter sprawy w czynnościach na miejscu uczestniczył także prokurator.

Zatrzymany 30-latek przyznał się do zabójstwa i szczegółowo opisał przebieg zbrodni, w której kluczową rolę odegrała konkubina zaginionego mężczyzny. To ona zaplanowała przebieg zabójstwa, w które zaangażowała 22-letniego wówczas mężczyznę. Jej wspólnik przytrzymywał i przyduszał ofiarę, a ona w tym czasie zadała mu kilka śmiertelnych ciosów ostrym narzędziem. Po zabójstwie sprawcy ukryli ciało.

Jak ustalono, motywem zbrodni była chęć finansowego wzbogacenia się kobiety, przez sprzedaż działek należących do zaginionego. W toku śledztwa ustalono także, że w 2003 r. konkubina 44-latka sfałszowała dokumenty niezbędne do uregulowania kwestii prawnych związanych z należącymi do ofiary działkami budowlanymi, położonymi w bielskim Lipniku. W cały proceder zaangażowany był 54-letni mieszkaniec Katowic, który przed notariuszem podszył się pod zaginionego i używając jego dowodu osobistego. Cała mistyfikacja wyszła na jaw i ostatecznie nie doszło do sfinalizowania umowy.

55-letniej kobiecie i jej 30-letniemu wspólnikowi przedstawiono zarzut zabójstwa. Grozi im dożywocie. Decyzją bielskiego sądu, wszyscy przestępcy trafili do aresztu.

Zatrzymanie sprawców było możliwe dzięki ścisłemu współdziałaniu bielskich policjantów z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, jednostkami w kraju oraz Prokuraturą Rejonową Bielsko-Biała Północ.

(KWP w Katowicach / rd)

Film Odpowiedzą za zabójstwo sprzed ośmiu lat


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odpowiedzą za zabójstwo sprzed ośmiu lat (format flv - rozmiar 8.96 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja