Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą

Data publikacji 30.05.2007

W dniach 25-26 maja br., sekcja płetwonurków Policyjnego Towarzystwa Sportowego "Gwardia" w Bydgoszczy zorganizowała Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą. W imprezie wzięło udział 100 płetwonurków, którzy poza rywalizacją w akcjach ratunkowych mieli za zadanie oczyszczenie ze śmieci nurtu rzeki. Zebrali około 20 ton odpadów, którymi wypełnili trzy duże kontenery.

Dwudniową imprezę rozpoczęły zmagania zawodników w konkurencjach ratowniczych. Najszybszym płetwonurkiem, który w najkrótszym czasie odnalazł i doholował na brzeg zatopionego manekina okazał się Rafał Mikołajewski z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Drugi dzień to oczyszczanie 5-kilometrowego odcinku Brdy z różnego rodzaju śmieci - od Opławca do mostu Królowej Jadwigi w Bydgoszczy. Takie akcje uświadamiają, że ludzie wyrzucają dosłownie wszystko. Na dnie, poza hałdami przerdzewiałego żelastwa i starych opon, płetwonurkowie znaleźli blokadę zakładaną na koła przez strażników miejskich, znak drogowy, XIX-wieczną tarę do prania, rękojeść szabli i metalową beczkę z 1942 r. 

Z roku na rok spływ zyskuje coraz więcej sojuszników wśród przedstawicieli władz rządowych i wojewódzkich. Niebagatelny jest również wymiar edukacyjny zawodów, którym z zainteresowaniem kibicują dzieci, młodzież i inni mieszkańcy Bydgoszczy. W tym roku w Komitecie Honorowym zasiedli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Komendant Główny Policji i Komendant Wojewódzki Policji. Imprezę popiera również Przewodniczący Komisji Działalności Podwodnej ZG PTTK zrzeszającej płetwonurków, dzięki któremu jest ona znana i popularna w szeregach wodniaków na terenie całego kraju.

Zarówno organizatorzy i uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Spływu Płetwonurków mają nadzieję, że choć w minimalnym stopniu przyczynią się do przejrzystości rzecznej toni, a zabawą skłonią okolicznych mieszkańców by nie traktowali Brdy jak kontener na nieczystości.

  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
  • XVI Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą
Powrót na górę strony