Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy makler zatrzymany

Data publikacji 27.09.2011

Policjanci z Katowic, zwalczający przestępczość gospodarczą, zatrzymali mężczyznę, który bez jakichkolwiek uprawnień prowadził działalność maklerską. Na zlecenie zainteresowanych osób, zarządzał ich środkami pieniężnymi, doprowadzając swoich klientów do utraty co najmniej 3,5 mln złotych.

Podejrzany nie posiadał żadnych uprawnień maklerskich. Mimo tego namawiał klientów oraz zawierał z nimi umowy zgodnie z którymi, podając się za dobrego maklera, miał zarządzać ich środkami finansowymi. Zainteresowani wpłacali mu pieniądze, a fałszywy makler tak nimi zarządzał, że klienci je tracili. Twierdził, że jego działalność przynosi im zyski sięgające w niektórych przypadkach nawet 60% wpłaconej mu kwoty. Sprawa wyszła na jaw, gdy klienci zaczęli się wycofywać i rezygnować z usług fałszywego finansisty. Pierwsze doniesienia w jego sprawie trafiły do prokuratury w czerwcu br. Śledczy ustalili, że 31-latek zaczął działać na rynku finansowym w lipcu ubiegłego roku. Ustalono do tej pory ponad 20 poszkodowanych, którzy licząc na duże zyski przy minimalnym ryzyku, wpłacili mu łącznie ponad 3,5 mln złotych.

Fałszywemu maklerowi przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa z Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o oszustwo. Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia i grzywna w wysokości nawet do 5 milionów złotych. Sąd, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zgromadzonym przez policjantów i prokuraturę, podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu.

(KWP w Katowicach / mk)

Powrót na górę strony