Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w rękach CBŚ - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w rękach CBŚ

Data publikacji 29.09.2011

Policjanci z CBŚ KGP wraz z prokuratorami Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, prowadząc śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym w dniach 23, 26 i 27 września br zatrzymali 17 osób. Łącznie w tej sprawie już 52 podejrzanych usłyszało zarzuty dotyczące m. in. handlu bronią, narkotykami a także napadów. 30 osób tymczasowo aresztowano. Sprawa nadal pozostaje rozwojowa.

Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego, grupa działała od 2000 roku na terenie całego kraju. Wszczęcie śledztwa poprzedziły kilkumiesięczne działania operacyjne, prowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. W efekcie weryfikacji dotychczas zdobytych informacji, m. in. w maju 2011 roku odzyskano obraz Witkacego zatytułowany „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” o wartości minimum 450 tys. złotych skradziony w 2005 roku w Podkowie Leśnej. Paser został wówczas zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Do chwili obecnej policjanci w ramach tego wielowątkowego śledztwa zatrzymali łącznie 52 osoby.

Ostatnie działania miały miejsce w dniach 23 – 27 września 2011 roku na terenie Łodzi, Opola, powiatu pabianickiego, piotrkowskiego i zgierskiego. W ręce śledczych z Centralnego Biura Śledczego, wspartych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, z jednostek terenowych oraz samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego, wpadło 17 osób, w tym dwie kobiety w wieku 41 i 51 lat oraz 15 mężczyzn w wieku od 29 do 59 lat.

Wśród zatrzymanych 26 września br na terenie powiatu pabianickiego był m. in. 59-latek, przeciwko któremu zebrano już wcześniej materiał dowodowy wystarczający do przedstawienia zarzutów handlu bronią i narkotykami, a także 30-latek, który przyjechał na teren jego posesji w czasie policyjnej akcji. Szybko okazało się, że mieszkaniec Konstantynowa nie był tam przypadkowym gościem. W jego BMW funkcjonariusze zabezpieczyli kilka dilerek z amfetaminą i marihuaną. Pomimo, że mężczyzna zapewniał, że narkotyki przeznaczone były na jego własne potrzeby, podczas przeszukania jego mieszkania policjanci ujawnili jeszcze pół kilograma narkotyków, w tym amfetaminę, meta amfetaminę i kokainę. Dodatkowo zabezpieczono wagę do dzielenia środków odurzających oraz 9000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. W garażu mężczyzny funkcjonariusze znaleźli tonę i 200 kilogramów krajanki tytoniowej. Nielegalnym źródłem finansowania innego zatrzymanego mieszkańca Konstantynowa był nielegalny alkohol. W pomieszczeniach gospodarczych u 46-latka zabezpieczono około 230 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. W dniu 27 września 2011 roku zatrzymano również 29-letniego pseudokibica klubu sportowego ŁKS, który zajmował się m. in. handlem narkotykami i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili u niego marihuanę i kastet. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi zwróciła się do Sądu Rejonowego o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania.

Szacuje się, że w okresie swojej wieloletniej działalności podejrzani mogli wprowadzić na rynek nawet kilkaset kilogramów narkotyków.

Wstępnie na poczet grożących kar zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trwają czynności zmierzające do zajęcia nieruchomości o wartości kilku milionów złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty produkcji i handlu narkotykami, handlu i nielegalnego posiadania broni palnej takiej jak pistolety czy tzw. strzelające długopisy oraz rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi, w tym napadu z 2000 roku na jubilera w woj. zachodniopomorskim. 14 z nich odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Większość zatrzymanych była już wcześniej notowana za konflikty z prawem.

Do chwili obecnej spośród 17 zatrzymanych sąd tymczasowo aresztował 12 osób, wobec 2 osób zastosowano dozory policji, zakazy opuszczania kraju, a wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe. Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja