Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy śmigłowiec i najlepsi pirotechnicy

Data publikacji 30.09.2011

Na lądowisku dla śmigłowców na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ulicy Pienistej 71 wręczono dzisiaj uroczyście nagrody laureatom konkursu na najlepszego policjanta garnizonu łódzkiego realizującego zadania z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Zaprezentowano również śmigłowiec BELL – najnowszy nabytek łódzkiej policji. Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, uroczyście przekazał certyfikat do BELL'a Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi insp. Markowi Działoszyńskiemu.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się ponad 70 policjantów wytypowanych z całego garnizonu w I Etapie. Wewnętrzne eliminacje przeprowadzili komendanci miejscy i powiatowi. Do II Etapu zakwalifikowało się 24 policjantów, którzy musieli rozwiązać test wiedzy składający się z 50 pytań. Zakres materiału obejmował zagadnienia pirotechniczne, udzielanie pierwszej pomocy oraz prewencję. Do III etapu zakwalifikowało się 6 finalistów z najlepszymi wynikami testu. Trzeci etap polegał na zrealizowaniu praktycznego zadania. W tym roku było to przeszukanie pomieszczenia w klasie, w związku z informacją o podłożeniu niebezpiecznego przedmiotu w placówce szkolnej. Oceniane były: merytoryka podejmowanych działań, bezpieczeństwo własne na miejscu zdarzenia, sposób i poprawność przekazywania informacji do dyżurnego jednostki, komunikacja z administratorem obiektu, sposób radzenia sobie w związku ze zmianą sytuacji na miejscu zdarzenia, właściwość podejmowanych decyzji.

Podczas uroczystości uhonorowano zwycięzców konkursu. Trzech najlepszych otrzymało nagrody pieniężne z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi – insp. Marka Działoszyńskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego – Witolda Stępnia. Pierwsze miejsce zajął sierż. Grzegorz Pawlak z KPP Poddębice. Drugie miejsce przypadło sierż. sztab. Piotrowi Kowalczykowi z Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi. Na trzecim miejscu uplasował się asp. Szymon Kapuściak z KMP w Łodzi. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje zaproszonych gości.

Następnie przed hangarem wylądował śmigłowiec BELL 206 B3 – najnowszy nabytek łódzkiej policji. Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, uroczyście przekazał certyfikat do tego śmigłowca Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi insp. Markowi Działoszyńskiemu.

Sześcioletni śmigłowiec BELL zastąpi trzydziestoośmioletniego MI-2. Zaletą śmigłowca BELL, oprócz nowoczesnej konstrukcji, jest niskie zużycie paliwa. Dzięki lżejszej konstrukcji i zastosowaniu pojedynczego silnika turbinowego firmy Rolls Royce o mocy 420 KM, śmigłowiec zużywa średnio 120 litrów paliwa na godzinę lotu. Podkreślić należy, że pomimo mniejszych kosztów eksploatacji, BELL ma osiągi podobne do swojego poprzednika. Nowy śmigłowiec ma zasięg około 500 km, może wznosić się na pułap do 6000 m i lecieć z prędkością 240 km/h. BELL pomimo, że jest nieco mniejszy (ma 11,8 m całkowitej długości) od swojego poprzednika, jest dużo cichszy, co zdecydowanie podnosi komfort pasażerów. Po omówieniu zalet maszyny i stawianych przed nią zadań, zaproszeni goście mogli z bliska przyjrzeć się śmigłowcowi, wsiąść do niego i porozmawiać z pilotami.

(KWP w Łodzi / mw)
 

Powrót na górę strony