Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: Taksówkarze pomagają policjantom

Od wczoraj lubelska policja ma dodatkowe wsparcie. Lubelscy taksówkarze "czuwają" nad bezpieczeństwa w mieście, podobnie jak Policja i Straż Miejska. 750 samochodów z dziewięciu korporacji Radio- Taxi wyposażonych zostało w specjalny system łączności.

Pomysł narodził się latem ubiegłego roku. 14 lipca 2005 roku została podpisana wstępna umowa o współpracy między Prezydentem Miasta Lublin, Komendantem Miejskim Policji, Komendantem Straży Miejskiej oraz prezesami dziewięciu korporacji RadioTaxi. Przygotowania do wdrożenia programu " Bezpieczna taksówka" trwały kilka miesięcy. Pod koniec 2005 roku bezpośrednią łączność z Policją mieli już dyspozytorzy z dziewięciu korporacji. Od razu widać było efekty. Tylko w ciągu grudnia dzięki pomocy kierowców udało się zatrzymać 8 sprawców przestępstw.

Wczoraj nadszedł czas realizacji kolejnego etapu programu, w którym udział bierze 750 taksówkarzy. Dzięki specjalnie zaprogramowanemu kanałowi sieci ratunkowej kierowcy mogą bezpośrednio zaalarmować Policję. Informacja o zagrożeniu wyświetla się na stanowisku dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Specjalne urządzenia ułatwiają też pracę dyżurnemu, każdy taki sygnał jest automatycznie nagrywany.
Na szybie każdego biorącego udział w akcji auta będzie widniał naklejka " Uwaga! Alarmowa łączność z Policją oraz Bezpieczna taksówka". To ważna informacja dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Zdarzyć się może, że osoba potrzebująca pomocy nie będzie miała możliwości sama skontaktować się z Policją. Wystarczy, że w pobliżu będzie taksówka biorąca udział w akcji, jej kierowca natychmiast przekaże nam informację. Liczymy także, że kierowcy będą informować nas o wszystkich podejrzanych zdarzeniach, o bójkach, kradzieżach czy też leżących na ulicach osobach. Sami taksówkarze mają również świadomość jak ważne jest ich zadanie. Bandyci często uciekają na widok radiowozu, a nie mają tego odruchu, gdy widzą taksówkę.

Realizacja Programu "Bezpieczna taksówka" stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta w Lubinie. Zakupiony został sprzęt dla Policji, Straży Miejskiej oraz Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Miasto sfinansowało również pozwolenie na korzystanie z częstotliwości radiowej oraz zakup 1,5 tys. specjalnie wydrukowanych naklejek.
Powrót na górę strony