Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne ćwiczenia "Kąkolewo 2011"

Data publikacji 03.10.2011

Czterystu policjantów, ponad 50 lekkich i ciężkich radiowozów, a także funkcjonariusze z grup wsparcia ćwiczyli współdziałanie na lotnisku w Kąkolewie. Oddział Prewencji Policji w Poznaniu, wspierany przez pluton konny i policyjną grupę antyterrorystyczną, po raz kolejny brał udział w działaniach przygotowujących funkcjonariuszy do zbliżającego się EURO 2012.

Tegoroczne ćwiczenia Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu odbyły się na lotnisku w Kąkolewie, w okolicach Grodziska Wlkp. Prawie czterystu policjantów wyposażonych w policyjne tarcze, kaski i środki przymusu bezpośredniego ćwiczyło formowanie szyków zwartych i współdziałanie z tzw. grupami wsparcia. Istotą ćwiczeń była dokładność i precyzja, którą policjanci oddziału prewencji mają we krwi. Liczyło się także błyskawiczne wykonywanie poleceń, które podczas działań w sytuacjach o podwyższonym ryzyku stanowią o sukcesie działania Policji.

Ćwiczeniami przygotowującymi policjantów do Euro 2012 dowodził kom. Mariusz Pelec, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. To on wydawał kolejne komendy, które, trafiając na tzw, pierwszą linię, trzeba było natychmiast wykonać. W dyspozycji dowódcy była załoga armatki wodnej typu Tajfun, załogi w samochodach terenowych wyposażonych w automatyczne wyrzutnie gazów łzawiących, pluton konny z KMP w Poznaniu, przewodnicy psów służbowych i pluton wsparcia wyposażony w broń gładkolufową. Łącznie siły policyjne tego dnia liczyły prawie 400 policjantów. Krótkie i dynamiczne polecenia wykonywane były błyskawicznie i prawie bezbłędnie. Wpływ na efekt działań miało duże zaangażowanie ze strony policjantów, którzy dawali z siebie wszystko, pomimo olbrzymiego wysiłku związanego z działaniami na poligonie. Pojedyncze niedociągnięcia były natychmiast korygowane.

Film Policyjne ćwiczenia "Kąkolewo 2011"

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policyjne ćwiczenia "Kąkolewo 2011" (format flv - rozmiar 16.62 MB)

W ćwiczeniach w Kąkolewie osobiście uczestniczył insp. Krzysztof Jarosz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Komendant podkreślił, jak wielkie znaczenie w dzisiejszej Policji odgrywają służby prewencyjne, bezpośrednio odpowiedzialne za ład i porządek publiczny. Ich ranga i znaczenie jeszcze wzrosły w związku ze zbliżającymi się igrzyskami sportowymi. To właśnie od służby prewencji, jej funkcjonariuszy i kadry dowódczej zależeć będzie ocena, jaką międzynarodowa społeczność wystawi polskiej Policji za zabezpieczenie i przebieg EURO 2012.

Podczas spotkania Komendant wyróżnił ponad 60 policjantów poznańskiego Oddziału Prewencji Policji za osiągnięcia i wyniki uzyskiwane w codziennej służbie. Nagrody były kolejnych uznaniem dla trudu i zaangażowania funkcjonariuszy tej formacji.

Działaniom w Kąkolewie przyglądał się także gość honorowy Dieter Balcerek, przedstawiciel niemieckiej Policji. Pan Balcerek, przyjmując zaproszenie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, miał okazję ocenić działania wielkopolskich służb prewencji i wymienić doświadczenia dotyczące realizacji przedsięwzięcia. Na co dzień insp. Dieter Balcerek, pracując w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec, odpowiada za wyposażenie pododdziałów prewencji na terenie swojego kraju.

Przemarsz pododdziałów zakończył oficjalną część spotkania. Kolejnym elementem był pokaz działania policyjnej grupy antyterrorystycznej z Poznania, która - prowadząc symulowaną akcję związaną z porwaniem VIP-a - doprowadziła do jego uwolnienia i przetransportowania w bezpieczne miejsce. Akcja prowadzona była zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Do uwolnienie zakładnika wykorzystano m.in. policyjny śmigłowiec, który z miejsca zdarzenia przetransportował VIP-a do strefy bezpieczeństwa. Transport odbywał się na 40-metrowej linie podwieszonej do helikoptera.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony