Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystyczne "Game Day"

Data publikacji 04.10.2011

Policyjni kontrterroryści z Polski, Austrii, Słowenii, Słowacji, Litwy, Portugalii i Francji na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas operacji "Game Day" odbijali zakładników z rąk terrorystów. Wszystko to w ramach międzynarodowych ćwiczeń specjalnych jednostek policyjnych skupionych w grupie ATLAS, które odbyły się w ubiegłym tygodniu.

W ćwiczeniach, które odbyły się w dniach 27-28 września br. na Stadionie Narodowym oraz w innych miejscach Warszawy i okolic, wzięli udział policjanci z jednostek specjalnych: Eko Cobra z Austrii, LYNX ze Słowacji, RED PANTHER ze Słowenii, ARAS z Litwy, GOE z Portugalii, RAID z Francji i Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Ćwiczeniom przypatrywali się przedstawiciele 14 jednostek kontrterrorystycznych z Europy oraz dowódcy pododdziałów antyterrorystycznych z miast polskich, w których odbywać się będą mecze podczas turnieju piłkarskiego EURO 2012.

Założenia ćwiczeń obejmowały następujące zagadnienia: działania bojowe związane z uwolnieniem zakładników na stadionie, także w strefie skażonej chemicznie, dekontaminację oraz elementy bezpiecznej ewakuacji i ratownictwa medycznego. Ponadto realizowano działania związane z odbijaniem zakładników przetrzymywanych w autobusie, a strzelcy wyborowi ćwiczyli współdziałanie z zespołami szturmowymi podczas dużych operacji.

Ćwiczeniom towarzyszyły także warsztaty, podczas których wymieniano doświadczenia dotyczące działań dużych jednostek policyjnych w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiciele poszczególnych jednostek omówili swoje dotychczasowe doświadczenia, opierając się na konkretnych przykładach. Niemcy policjanci z SEK Stuttgart i GSG 9 odnieśli się do operacji dotyczącej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej , Austriacy z Eko Cobry omówili zabezpieczenie eliminacji do piłkarskich Mistrzostw Europy, natomiast Anglicy z CO 19 zaprezentowali koncepcje zabezpieczenia Olimpiady w Londynie w 2012 roku oraz omówili m.in. sposoby działania w sytuacji, w której zagrożeniem jest terrorysta samobójca.

Za pomoc w organizacji tych ćwiczeń policjanci BOA KGP dziękują: Narodowemu Centrum Sportu, Państwowej Straży Pożarnej, w szczególności JRG 6 z Warszawy i Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego.

(BOA/js)

Ćwiczenia ATLAS 2011 - galeria zdjęć »

Powrót na górę strony