Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inspekcja stanowiska oficera łącznikowego Policji w Budapeszcie

Data publikacji 01.06.2007

W dniach 27-29.05.br. w Budapeszcie przebywała grupa oficerów KGP z Zastępcą Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Panem Przemysławem Baszakiem na czele.

Stanowisko oficera łącznikowego w Republice Węgierskiej zostało utworzone w maju 2005 roku. Od momentu utworzenia stanowiska, służbę oficera łącznikowego Policji
w Budapeszcie pełni insp. Ignacy Kocemba.

Wizyta inspekcyjna stanowi istotny element w procesie koordynacji i nadzoru nad siecią oficerów łącznikowych. Jej celem jest poznanie warunków służby oficera łącznikowego
w kraju przyjmującym oraz identyfikacja potrzeb i ewentualnych problemów występujących w praktyce. Wizyta inspekcyjna to także okazja do podkreślenia znaczenia jakie kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji RP przypisuje prowadzeniu współpracy międzynarodowej z udziałem oficerów łącznikowych. Służą temu liczne spotkania z władzami policyjnymi państwa przyjmującego.

W trakcie pobytu w Budapeszcie polska delegacja prowadziła rozmowy m. in. w: Departamencie Nadzoru Służb Mundurowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Porządku Publicznego (w Republice Węgierskiej nie funkcjonuje ministerstwo spraw wewnętrznych), Centrum Międzynarodowej Współpracy Kryminalnej oraz w Zarządzie Operacyjnym Narodowego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, Centralnej Jednostce Ścigania Karnego Straży Celnej i Finansowej  oraz w Biurze Kryminalnymi Zwiadu Komendy Głównej Straży Granicznej.

W trakcie rozmów poruszano wiele tematów dotyczących kontaktów bilateralnych służb policyjnych, szczególnie w świetle wstąpienia obu krajów do strefy Schengen oraz planowanego podpisania konwencji z Pruem. 

Strona węgierska podkreślała pozytywne znaczenie obecności na Węgrzech oficera łącznikowego polskiej Policji. W opinii węgierskiego partnera działania polskiego oficera łącznikowego stanowią istotny wkład w relacje bilateralne i jako takie są nie do przecenienia. Obecność polskiego oficera na Węgrzech ma także istotne znaczenie wobec rosnącej aktywności przestępczej grup tureckich i chińskich, których działalność o ogólnoeuropejskim i światowym charakterze dotyka bezpośrednio m. in. Polski i Węgier.

Przedmiotem rozmów było także planowane w br. wchłonięcie przez węgierską policję tamtejszej Straży Granicznej. Zmiany strukturalne służb odpowiadających
za bezpieczeństwo wewnętrzne i granic Republiki Węgierskiej są bezpośrednio związane z przystąpieniem tego kraju do strefy Schengen.

Ważnym punktem wizyty było przyjęcie polskiej delegacji przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Węgierskiej Panią Joannę Stempniewską, która podkreśliła znaczenie funkcjonowanie stanowiska oficera łącznikowego Policji dla całokształtu stosunków polsko-węgierskich.

Powrót na górę strony