Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywe euro z rozbitej przez CBŚ fabryki trafiło na rynek

Data publikacji 09.10.2011

Sprawa likwidacji fabryki fałszywych euro ma swój dalszy ciąg. Z uzyskanych informacji wynika, że w Europie ujawniono już 1200 falsyfikatów. W Polsce trafiono na prawie 100 takich banknotów.

Nad sprawą, zlikwidowanej wytwórni fałszywych euro i dokumentów cały czas pracują policjanci Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, których wspierają eksperci Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego. Z uwagi na dużą liczbę zabezpieczonych fałszywych pieniędzy, materiałów do ich produkcji oraz rodzajów fałszywych dokumentów, do policyjnych działań włączyli się przedstawiciele Europolu, którzy analizują podobne sprawy prowadzone w innych krajach europejskich.

Wiemy już, że na europejskim rynku doszło dotychczas do ponad 1200 przypadków wprowadzenia w obieg falsyfikatów pochodzących z poligraficznej fabryki usytuowanej pod Warszawą. Były one głównie dystrybuowane w Holandii (ponad 500 sztuk), Hiszpanii (ponad 300), Niemczech (blisko 300) oraz w mniejszych ilościach w Belgii, Portugalii, Francji, Włoszech i Austrii.

Na terenie Polski odnotowano natomiast kilkanaście przypadków dystrybucji fałszywych banknotów euro min. w Zgorzelcu, Kielcach, Lublinie, Szczecinie i Poznaniu. Tylko w jednym przypadku klient kantoru nabył kilkadziesiąt fałszywych banknotów, których autentyczność została zakwestionowana dopiero przez pracownika banku.

Funkcjonariusze cały czas ustalają, gdzie trafiły falsyfikaty i kim są osoby związane z ich produkcją i wprowadzaniem do obrotu.

Zabezpieczone przez policjantów z CBŚ falsyfikaty euro stanowią rekordową ilość tej waluty przejętą kiedykolwiek w Polsce, ale również największą w tym roku w Europie. "Wartość" zabezpieczonych przez nich banknotów w razie puszczenia ich w obieg wyniosłaby ponad milion euro. Z ilości odkrytych na miejscu materiałów i urządzeń wynika, że na rynku
w krótkim czasie mogło się znaleźć jeszcze nawet kilka milionów fałszywych euro.

Przestępstwa fałszowania pieniędzy stanowi istotne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania systemów gospodarczych poszczególnych państw, dla pewności obrotu gospodarczego, a także powoduje wysokie straty społeczne. Współcześnie wzrost zagrożenia fałszerstwami pieniędzmi wynika z otwarcia granic, globalizacji, co sprzyja swobodnemu przemieszczaniu się
osób i towarów, a także z umiejętnego wykorzystania, często przez międzynarodowe grupy przestępcze, nowoczesnej techniki do masowej produkcji falsyfikatów pieniędzy. Skuteczna walka z tym procederem jest możliwa dzięki międzynarodowej współpracy policji, wyspecjalizowanych organizacji policyjnych oraz instytucji bankowych.

Kodeks karny za podrabianie albo przerabianie środków płatniczych przewiduje karę nie krótszą niż 5 lat więzienia albo 25 lat pozbawienia wolności.

Więcej o sprawie likwidacji wytwórni fałszywych euro i dokumentów»

Powrót na górę strony