Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Multimedialny trenażer strzelecki

Data publikacji 10.10.2011

Wielkopolscy policjanci mają okazję doskonalić umiejętności strzeleckie na multimedialnym trenażerze strzeleckim. Urządzenie, które od miesiąca jest na wyposażeniu poznańskiej Policji, pozwala na doskonalenie zarówno techniki, jak i taktyki strzeleckiej. Symulacje odnoszą się do ćwiczeń na strzelnicy, strzelania do statycznych i dynamicznych celów, a także realistycznych scenek interaktywnych, w których policjanci oddają strzały do potencjalnych napastników.

Multimedialny trenażer strzelecki oparty jest na amerykańskim programie Laser Shot. Urządzenie składa się z komputera, rzutnika multimedialnego i kamery detekcyjnej. System wyposażony jest w dwa pistolety treningowe typu Glock 17, które pozwalają na prowadzenie realistycznych treningów, przy zachowaniu elementów odrzutu i podrzutu broni dzięki zasilaniu sprężonym dwutlenkiem węgla. Jednym słowem broń "kopie", wydając charakterystyczny huk w chwili oddawania strzału. Wiązka laserowa emitowana podczas strzału odczytywana jest przez kamerę detekcyjną, która scala oba obrazy i wychwytuje moment i miejsca strzału.

Trenażer pozwala na doskonalenie zarówno techniki, jak i taktyki strzeleckiej. Technika strzelecka to umiejętność szybkiego i celnego strzelania, taktyka zmusza m.in. do właściwego wyboru momentu oddania strzału i miejsca trafienia lub zaniechania reakcji, która mogłaby zakończyć się strzałem. Dzięki urządzeniu policjanci mają możliwość strzelania do celów statycznych i dynamicznych. Istnieje możliwość doboru wielkości celów, ich wyglądów i rodzajów (w postaci tarcz, krążków lub poperów). Szkoleniowiec ma możliwość dokonywania zmian w prędkości i kierunkach przemieszczania się celów. W treningu mogą brać także dwie osoby uczestnicząc np. w pojedynkach. Pojedynki polegają na oddawaniu strzałów do pojawiających się celów, generowanych dla każdego ze strzelców z osobna. Mierzony jest czas reakcji i precyzja strzału. Element rywalizacji skutecznie mobilizuje trenujących policjantów do pracy nad techniką i taktyką strzelecką.

Laser Shot umożliwia także prowadzenie symulacji krytej strzelnicy. Program wyposażony jest w tarcze strzeleckie i wszystkie tzw. "strzelania" zawarte w Instrukcji Wyszkolenia Strzeleckiego ujęte w Decyzji nr 713 Komendanta Głównego Policji. Program daje możliwość płynnej regulacji odległości tarczy od strzelającego policjanta w zakresie od 3 do 50 metrów. Regulowane jest także natężenie światła oraz czas pokazywania tarczy.

Moduł realistycznych scen filmowych daje policjantom możliwość podejmowania decyzji związanych z użyciem broni w konkretnych sytuacjach. Pomiędzy policjantami a emitowanym obrazem powstaje interakcja, a policjanci oddający strzał mają wpływ na dalszy bieg filmowego scenariusza. Jeżeli strzał jest celny, napastnik upada i sytuacja jest opanowana. Jeżeli strzelec chybia, sytuacja rozwija się dalej, czego efektem jest wirtualne zagrożenie dla partnera w patrolu lub osoby postronnej występującej w filmie. Po każdej scenie następuje analiza, w której program odtwarza czas oddania strzału pierwszego lub drugiego policjanta i jego trafność.

Sytuacje te pozwalają także na omawianie przypadków użycia broni i reakcji policjantów zgodnej z prawem. Emitowane są także zdarzenia, które prowokują ćwiczących policjantów do oddania strzału i wymagają podjęcia przez ćwiczących błyskawicznej decyzji związanej z użyciem broni lub powstrzymaniem się od oddania strzału.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony