Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę, która naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty

Data publikacji 13.10.2011

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i psychotropowych oraz odkażaniem na przemysłową skalę spirytusu i rozprowadzaniem go po całym kraju. Uszczuplenie wpływów na rzecz Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na 5 milionów złotych, a należności z tytułu niezapłaconej akcyzy na rzecz Skarbu Państwa na kwotę 3 milionów złotych.

12 października, we wczesnych godzinach rannych, niemalże jednocześnie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego dotarli do sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Nad tą sprawą policjanci pracowali od ponad roku, zbierając wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Łodzi materiał dowodowy pozwalający na zatrzymanie głównych organizatorów procederu i przedstawienie im zarzutów. Łącznie do policyjnego aresztu trafiło sześciu mężczyzn w wieku od 31 do 55 lat. Działania miały miejsce na terenie łódzkiej dzielnicy Bałuty oraz pobliskiego powiatu zgierskiego, a także na obszarze województwa wielkopolskiego i podkarpackiego. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, nielegalnie działające struktury funkcjonowały na terenie całego kraju od 2008 roku. Śledczy podejrzewają , iż oprócz produkcji alkoholu, w grę wchodził także jego przemyt. W ciągu dwóch lat wprowadzili na rynek co najmniej 63 tysiące litrów spirytusu.

Grupę zorganizował pseudokibic jednego z łódzkich klubów sportowych, a w jej skład wchodzili również m.in. pseudokibice tego klubu. Ich rola polegała na oczyszczaniu skażonego spirytusu i wprowadzaniu do obrotu. Uzyskane w ten sposób dochody w części wykorzystywane były do finansowania działalności pseudokibiców.

Jako pierwszy wpadł 43-letni szef grupy. Był już wcześniej notowany za przestępstwa narkotykowe. Jako kolejni zatrzymani zostali dwaj jego najbliżsi współpracownicy. To właśnie 45-latek i 51-latek zaopatrywali w hurtowe ilości alkoholu tych, którzy handlowali nim na łódzkich targowiskach. Oni pilnowali sieci dystrybutorów, a także rozliczeń finansowych. Trzy pozostałe osoby koncentrowały się na produkcji spirytusu. 48-latek z powiatu zgierskiego, 31-latek z Koła i 55-latek z Przemyśla odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwa skarbowe.

Zatrzymanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kierowanie grupą nawet do 10 lat więzienia. Podczas przeszukań miejsc ich pobytu zabezpieczono 60 kg tytoniu nielegalnego pochodzenia oraz broń gazową posiadaną bez zezwolenia. Na poczet grożących kar zabezpieczono gotówkę i mienie wartości blisko 100 tys. złotych.

Śledztwo jest rozwojowe.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony