Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skradziona tożsamość kilkudziesięciu osób

Data publikacji 14.10.2011

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kradną w sieci tożsamość. Proszą o zachowanie zdrowego rozsądku przy odpowiadaniu na ogłoszenia i przekazywaniu nieznanym osobom swoich danych osobowych. Wczoraj do komendy na Pradze Północ zgłosiło się kilkadziesiąt osób, od których nieznana osoba wyłudziła dane osobowe.

Wczoraj funkcjonariusze z północnopraskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zaczęli przyjmować zgłoszenia od osób, które odpowiedziały na zamieszczone na jednym z portali internetowych ogłoszenie o pracy. Okazało się, że było fałszywe.

„Kandydaci” do pracy przesłali oszustowi na podany w ogłoszeniu adres e-mail swoje CV oraz kserokopię dowodu osobistego, które było rzekomo potrzebne do wyrobienia przepustki wstępu na rozmowy kwalifikacyjne. Oszustwo wyszło na jaw w chwili, gdy „kandydaci” zgłosili się na rozmowę z przyszłym pracodawcą w siedzibie firmy, która znajduje się na Pradze Północ. Nikt tam nie słyszał o żadnym ogłoszeniu o pracy.

Po co oszustom czyjaś tożsamość?

Na ogół kradzież tożsamości odbywa się właśnie poprzez fałszywą rekrutację do pracy. Ogłoszenia są zamieszczane w prasie, Internecie itp. Oszuści mogą nasze dane osobowe użyć do wyprodukowania fałszywych dowodów tożsamości, założenia kont bankowych na te właśnie dane, wyłudzenia kredytów, założenia fałszywego konta na portalu internetowym i handlowania różnymi rzeczami w czyimś imieniu itp. Robią to głównie dla uzyskania korzyści majątkowych.

Za przetwarzanie danych, do których przetwarzania osoba nie jest uprawniona lub gdy te dane nie zostały dopuszczone do przetworzenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2.

(KSP / mw)
 

Powrót na górę strony