Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie amatorów zabytkowych militariów

Data publikacji 16.10.2011

Kryminalni z Łodzi, wspierani przez funkcjonariuszy ze Skierniewic, zatrzymali trzech mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska na terenie powiatu skierniewickiego. Całej trójce zarekwirowano znalezione zabytki oraz sprzęt, którym się posługiwali podczas wykopalisk.

Dzięki znajomości środowiska oraz ustaleniom operacyjnym policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom natrafili na ślad mężczyzny, który bez wymaganego pozwolenia prowadził wykopaliska archeologiczne. 13 października br. kryminalni z komendy wojewódzkiej, wspierani przez skierniewickich policjantów, przeszukali mieszkanie 36-letniego mieszkańca powiatu skierniewickiego. Podczas przeszukania znaleziono liczne zabytki archeologiczne i militaria. Były to m.in. odznaczenia wojskowe, nieśmiertelniki, emblematy, guziki, menażki oraz bagnety i karabiny wraz z amunicją. Znaleziono też kule armatnie oraz monety z okresu rzymskiego i średniowiecza. Mężczyzna posiadał także gąsienice czołgowe i fragment śmigła samolotu. Zabezpieczono wykrywacz metalu. W obliczu przytłaczających dowodów 36-latek oświadczył, iż od kilku lat za pomocą wykrywacza metalu penetrował okolice Bolimowa i prowadził tam wykopaliska.

36-latek został zatrzymany i usłyszał zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych, przywłaszczenia znalezionych tam zabytków oraz nielegalnego posiadania broni i amunicji. Za te czyny grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Podczas czynności zatrzymany pokazywał policjantom miejsca, w których prowadził nielegalne wykopaliska. Na jednym z nich, w miejscowości Bolimów, policjanci zauważyli dwóch innych naśladowców Indiany Jonesa. Mężczyźni przeszukiwali pola za pomocą wykrywaczy metalu i co chwilę kopali saperkami w ziemi. Mieli ze sobą profesjonalne wykrywacze metalu i magnes neodymowy, lecz nie mieli zezwolenia na wykopaliska. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa. Okazało się, że to dwaj mieszkańcy Warszawy w wieku 36 i 47 lat.

Przy zatrzymanych znaleziono XVII-wieczne monety oraz carski element umundurowania. Noc spędzili w policyjnym areszcie, a 14 października usłyszeli zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych i przywłaszczenia znalezionych zabytków. Obu warszawiakom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Całej trójce zarekwirowano znalezione zabytki oraz sprzęt służący do nielegalnych wykopalisk.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony