Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podpalili, aby zatrzeć ślady włamania

Data publikacji 17.10.2011

W ich mniemaniu spalenie piekarni miało być gwarancją bezkarności. Byli pewni, że ogień zatrze ślady włamania uniemożliwiając policjantom ustalenie ich tożsamości. Mylili się. Dwaj młodzi ludzie, którzy włamali się do piekarni, skąd ukradli towar o wartości niespełna 17 zł, a następnie podłożyli ogień, wpadli w ręce policjantów. Spowodowane przez nich straty wyceniono na kwotę 100 tys. zł. Teraz obu zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W nocy 11 września w piekarni w Pełczycach wybuchł pożar. Ogień strawił mienie warte około 100 tysięcy złotych. Już wstępne czynności przeprowadzone przez policjantów na miejscu zdarzenia wykazały, że nie był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności czy wynik zaniedbań, lecz celowe działanie mające na celu zatarcie śladów włamania. Wysoka temperatura zniszczyła wprawdzie dysk twardy z zapisem obrazu z zainstalowanych w obiekcie kamer monitoringu, ale inne zabezpieczone ślady w połączeniu z czynnościami procesowymi oraz z ustaleniami operacyjnymi przyniosły oczekiwany efekt. Policjanci z Pełczyc wspólnie z choszczeńskimi kryminalnymi zatrzymali sprawców, 19 i 28-latka, mieszkańców gminy Pełczyce.

Jak ustalili policjanci, mężczyźni planując włamanie wiedzieli o zainstalowanych w obiekcie kamerach, dlatego przygotowali sobie nasączone łatwopalną cieczą szmaty. Byli pewni, że pożar zatrze wszelkie ślady a oni pozostaną bezkarni. Wybili szybę w oknie pomieszczenia biurowego i po spenetrowaniu wszystkich pomieszczeń ukradli 5 bochenków chleba i 10 bułek o łącznej wartości 16,50 zł. Przeszukali też trzy zaparkowane przed piekarnią samochody dostawcze, do których klucze zabrali z biura. Nie znaleźli jednak w nich nic, co mogłoby ich zainteresować. Uciekając podłożyli ogień.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym dwóch zarzutów dotyczących włamania i zniszczenia mienia oraz usiłowania dokonania włamania. Obaj mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony