Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usiłowała wyłudzić 85 tysięcy złotych metodą na „wnuczka”

Data publikacji 17.10.2011

Wrocławscy policjanci zatrzymali młodą kobietę podejrzewaną o usiłowanie oszustwa metodą na tzw. „wnuczka”. Jej łupem miało paść 85 tysięcy złotych. Za tego typu czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali na terenie Ołbina 19-latkę podejrzewaną o usiłowanie wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. wnuczka. 14 października 2011 roku do 72-letniej mieszkanki Wrocławia zadzwoniła osoba podszywajaca się za kogoś z najbliższej rodziny, prosząc o pomoc finansową, ale poinformowała, że sama nie może stawić sie po pieniądze. Osoba ta poprosiła o „pomoc” w kwocie 85 tysięcy złotych. O podejrzeniu próby oszustwa zgłaszająca natychmiast poinformowała Policję, a funkcjonariusze zorganizowali zasadzkę. W wyniku podjętych w tej sprawie czynności policjanci zatrzymali 19-letnią kobietę, która przyjechała po odbiór pieniędzy. Podejrzewana trafiła wówczas do policyjnego aresztu. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Za usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ: Przestępcy działają według podobnego scenariusza. Dzwonią do osoby - najczęściej w podeszłym wieku - podają się za jej krewnego, który znalazł się w nagłej potrzebie finansowej – najczęściej jest to zakup pojazdu bądź mieszkania po okazyjnej cenie. Oszust tłumaczy pokrzywdzonemu, że sam nie może stawić się po pieniądze i wyśle po nie swojego dobrego znajomego...

Jeśli ktoś telefonicznie podaje się za członka naszej rodziny i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy, zweryfikujmy czy jest to rzeczywiście nasz krewny. Najprostszym sposobem jest zadzwonienie na znany nam numer telefonu (najlepiej stacjonarnego) osoby z naszej rodziny, za którą podaje się rozmówca. Jeśli natomiast podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy, skontaktujmy się z innymi bliskimi osobami, które potwierdzą nam, że to jest faktycznie krewny i że takiej pomocy potrzebuje. Pamiętaj, że zawsze o swoich podejrzeniach możesz powiadomić Policję.

(KWP we Wrocławiu/js)

Powrót na górę strony