Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczni policjanci przekazują broń do muzeum

Data publikacji 18.10.2011

46 egzemplarzy broni krótkiej i długiej przekazali dziś stołeczni policjanci do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to część kolekcji zabezpieczonej w lipcu trzy lata wcześniej przez funkcjonariuszy wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw. Właściciel kolekcji usłyszał wówczas zarzut nielegalnego posiadania broni, a akt oskarżenia trafił do sądu. Sąd orzekł przepadek dowodów rzeczowych.

Sprawa miała swój początek w lipcu 2008 r. Stołeczni policjanci otrzymali informację, że 75-letni mężczyzna może mieć u siebie w mieszkaniu kolekcję broni palnej i amunicji, w tym pociski artyleryjskie i granaty, które nie są pozbawione cech bojowych a ich przechowywanie jest niezgodne z prawem. Z ustaleń wynikało, że mężczyzna ma jedynie pozwolenie na broń palną gazową.

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania zabezpieczono 195 egzemplarzy broni palnej bojowej z okresu I i II wojny światowej. Zabezpieczono m.in. pistolety maszynowe, rusznicę przeciwpancerną, pistolety sygnałowe, rewolwery i moździerz.

W trakcie postępowania wyjaśniającego prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola wykonano szereg badań laboratoryjnych celem określenia, czy zabezpieczona broń jest bronią palną w rozumieniu ustawy o broni i amunicji oraz czy jest sprawna technicznie i zdolna do oddawania strzałów.

W wyniku przeprowadzonych ekspertyz wynikało, że spośród 195 jednostek broni, mężczyzna posiadał 171 sztuk broni oraz jej elementów, niezgodnie z prawem. W ubiegłym roku w lipcu wolski prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut posiadania broni bez wymaganego zezwolenia. Kilka dni później skierowano przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Sąd postanowił umorzyć postępowanie karne wobec oskarżonego. Orzekł również przepadek dowodów rzeczowych.

W związku z tym stołeczni policjanci wyszli z inicjatywą przekazania broni do jednostek muzealnych. Dziś 46 egzemplarzy broni krótkiej i długiej trafiło do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród przekazanych jednostek broni są m.in. rewolwer Lefaucheux kal. 7 mm, pistolet VIS wz. P 35 kal. 9 mm, karabiny Mosin wz. 1891 kal. 7,62 mm, karabin Mannlicher mod. 1895 kal. 8 mm oraz karabin Mosin kal. 7,62 mm. Z uwagi na wartość historyczną kolekcji policjantom zależy, by również pozostała zabezpieczona broń trafiła do wyspecjalizowanych jednostek muzealnych.

(KSP / mw)

Film Stołeczni policjanci przekazują broń do muzeum

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Stołeczni policjanci przekazują broń do muzeum (format flv - rozmiar 6.93 MB)

Powrót na górę strony