Bezpieczniej na stokach - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczniej na stokach

Data publikacji 19.10.2011

Dziś w Krakowie Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk podpisał porozumienie z Zuzanną Podgórną, Prezesem Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, oraz z Apoloniuszem Tajnerem, Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Dzięki wspólnej inicjatywie osoby korzystające ze stoków będą czuły się bezpiecznie, a w razie potrzeby będą mogły liczyć na profesjonalną pomoc.

Już niedługo rozpocznie się zimowy sezon turystyczny, a wraz z nim sezon narciarski. Na stokach zrobi się "gęsto" od narciarzy. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, już od kilku lat na trasach zjazdowych pełnią patrole polscy policjanci. Do głównych zadań funkcjonariuszy należy zapewnienie bezpieczeństwa narciarzom, reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia, podejmowanie interwencji wobec osób naruszających przyjęte zasady zachowań na stokach określone w regulaminach tych obiektów i w kodeksie narciarskim, czy też zwracanie uwagi na dzieci jeżdżące na nartach bez kasków ochronnych i pomoc innym służbom w przypadku akcji ratowniczych.

Podpisane dzisiaj porozumienie o współpracy pomiędzy Policją a Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Polskim Związkiem Narciarskim zakłada przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla policjantów. Funkcjonariusze pod okiem doświadczonych instruktorów narciarstwa będą doskonalić swoja jazdę, swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz oceniania niebezpiecznych zachowań na stokach. Oprócz tego policjanci będą wspólnie z instruktorami SITN-PZN i PZN prowadzić akcje prewencyjne i profilaktyczne, które poprawią bezpieczeństwo na stokach.

kj

Powrót na górę strony
Polska Policja