Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań: "Wielkopolski odłam" mafii paliwowej został rozbity

Poznań: "Wielkopolski odłam" mafii paliwowej został rozbity przez policjantów poznańskiego Centralnego Biura Śledczego.

 Rozbita zorganizowana grupa przestępca zajmowała się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z produkcji i dystrybucji nielegalnego paliwa. Zatrzymano 9 osób, postawiono im zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oraz "prania" pieniędzy.

Firmy z terenu Wielkopolski, wykorzystując znajomości i posiadane "układy" przedstawicieli innych firm m.in. z Mazowsza i ze Śląska, zaopatrywały się w komponenty paliwowe w rafineriach z południowej części Polski, a następnie w bazach paliwowych, wydzierżawianych lub kupowanych (m.in. od Agencji Mienia Wojskowego) mieszały wcześniej zakupione komponenty. Następnie "zblendowane" paliwo rozprowadzano jako pełnowartościowy olej napędowy lub etylinę w Wielkopolsce, województwach ościennych i w województwie warmińsko-mazurskim.

"Wyprodukowane" paliwo było sprzedawane na podstawie faktur w cenach niższych od cen paliwa oferowanego przez koncerny. Ceny te były na bieżąco porównywane z cenami rynkowymi i uaktualniane za pośrednictwem Internetu.

W przestępczy proceder było zaangażowanych było kilkaset firm z terenu Wielkopolski, Śląska, Warmii i Mazur oraz Płocka.

W oszustwie wykorzystywano firmy ze Śląska, które wcześniej były założone przed podstawione osoby tzw. "słupy" po to tylko, aby fikcyjnie na podstawie faktur na te firmy "sprzedawać" komponenty paliwowe, a następnie dokonywać od nich "zakupu" zalegalizowanego w ten sposób paliwa (ON i etylinę). Rozliczenia między firmą rozprowadzającą to paliwo, a firmą "słupa" odbywały się na zasadzie tzw. kompensaty (w grę nie wchodziła gotówka i przelewy bankowe).

Firmy najbardziej zaangażowane w ten proceder tworzyły przy swoich firmach jednoosobowe firmy, które dokonywały fakturowego obrotu paliwem (brak było rzeczywistego obrotu paliwem), a następnie przez swoje rachunki "prały" wielomilionowe środki pieniężne, które należało producentowi paliwa odprowadzić do Urzędów Skarbowych z tytułu należnego podatku akcyzowego.

Wczoraj funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu CBŚ KGP zatrzymali kolejnych dziewięć osób mężczyźni w wieku od 30 do 55 lat z Wielkopolski i ze Śląska podejrzanych o udział w tym procederze. Przedstawiono im zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oraz "prania" pieniędzy, także zarzucono uszczuplenia podatkowe za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

W prowadzonej sprawie szacujemy, że w wyniku przestępczego procederu zatrzymanych Skarb Państwa poniósł straty na co najmniej 200 mln złotych (z tytułu nieopłaconego podatku VAT oraz podatku akcyzowego), a członkowie grupy "wyprali" pieniądze za pośrednictwem rachunków bankowych w kwocie co najmniej 50 mln złotych, osiągając z tego procederu wielkie dochody.

Podejrzani inwestowali pieniądze kupując ośrodki wypoczynkowe, bazy paliw, nieruchomości, samochody oraz lokaty terminowe.

Policjanci zabezpieczyli mienie ruchome i nieruchome na poczet przyszłych kar i grzywien.

Powrót na górę strony