Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści w rękach Policji

Data publikacji 20.10.2011

Białostoccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o kilkanaście oszustw na szkodę starszych osób na terenie Białegostoku. 29- i 44-latek trafili do policyjnego aresztu. Ich postępowaniem zajmie się teraz sąd.

Na początku tygodnia policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, przy współpracy funkcjonariuszy Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w jednym z mieszkań na osiedlu Nowe Miasto zatrzymali 44-letniego mężczyznę podejrzewanego o kilkanaście wyłudzeń i kradzieży na szkodę starszych osób. Natomiast dzień później w tym samym miejscu w ręce mundurowych wpadł jego 29-letni kuzyn, który pomagał w przestępczym procederze, najczęściej stojąc „na czatach”.

Starszy z mężczyzn, podając się za różnego rodzaju urzędników, wykorzystując łatwowierność i nieuwagę swoich potencjalnych ofiar, wyłudzał i kradł znaczne kwoty pieniędzy. Oszukane przez 44-latka osoby w wyniku jego przestępczej działalności straciły w sumie blisko 72 tysiące złotych. Mężczyzna ponad połowę tej kwoty ukradł 83-letniej białostoczance, kiedy to na początku października, podając się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaoferował kobiecie pomoc w uzyskaniu odszkodowania za pobyt w obozie pracy. Tego feralnego dnia wszedł do mieszkania pokrzywdzonej i na poczet przyszłego odszkodowania poprosił o 400-złotowy zadatek. Wtedy zobaczył, gdzie kobieta przechowuje swoje pieniądze. Następnie poprosił o szklankę wody i, wykorzystując chwilową nieobecności gospodyni, zabrał z szafy całe jej oszczędności.

29- i 44-latek usłyszeli już zarzuty dotyczące oszustw dokonywanych na terenie miasta. Wczoraj Sąd Rejonowy w Białymstoku zadecydował, że starszy z nich najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Natomiast dzisiaj wobec młodszego z mężczyzn Prokuratura Rejonowa w Białymstoku zastosowała dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Wyjaśniający okoliczności sprawy funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku ustalają teraz, czy mężczyźni nie mają na swoim koncie innych podobnych przestępstw. Są to już kolejne zatrzymane przez białostockich policjantów osoby podejrzane o dokonywanie tego typu oszustw.

Z ustaleń mundurowych wynika, że 44- i 29-latek to mieszkańcy Komorowa (województwo mazowieckie), którzy w Białymstoku wynajmowali jedynie stancję. Na swoje ofiary wybierali najczęściej osoby starsze i samotnie mieszkające. Funkcjonariusze podejrzewają, że pokrzywdzonych może być więcej, dlatego też proszą o zgłaszanie się osób, które w podobnych okolicznościach straciły swoje oszczędności.

(KWP w Białymstoku / mg)

Powrót na górę strony