Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gang złodziei samochodów rozbity

Data publikacji 25.10.2011

Policjanci z Gostynia i Poznania zatrzymali jedenastu mężczyzn podejrzanych o kradzieże samochodów, handel kradzionymi częściami i legalizację aut pochodzących z kradzieży. Funkcjonariusze zlikwidowali trzy „dziuple” w których skradzionym samochodom nabijano nowe numery lub rozbierano je na części. Podczas policyjnej akcji zabezpieczono dziesięć samochodów i części pochodzące z ponad 40 aut.

Przez cały tydzień policjanci z Gostynia i Poznania prowadzili działania związane z zatrzymywaniem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów.

Do pierwszych zatrzymań doszło 17 października br., wtedy punktualnie o godzinie 6:00 kryminalni z Gostynia, Poznania i policyjni antyterroryści wkroczyli do kilku domów i warsztatów w powiecie gostyńskim i śremskim. Powodem porannej wizyty były wcześniejsze ustalenia, poprzedzone pracą operacyjną. Policjanci wiedzieli do kogo idą i w jakim celu. Wówczas zatrzymano trzy osoby ,które zajmowały się paserstwem. W kolejnych dniach realizowano kolejne zatrzymania i przeszukania. Zatrzymanych zostało łącznie jedenaście osób, ośmiu z nich to paserzy, dwóch to złodzieje samochodów i jeden „grawer”, który zajmował się nabijaniem nowych tabliczek znamionowych. Wśród zatrzymanych są mieszkańcy Poznania, Śremu i powiatu gostyńskiego w wieku od 26 do 42 lat.

Na terenie trzech posesji funkcjonariusze ujawnili samochody marki Audi A3, Audi A4, Audi A6, VW Golf IV, VW Turon, VW Tourag, Jaguar. Łącznie zabezpieczono dziesięć samochodów z przerobionymi lub zatartymi znakami identyfikacyjnymi oraz elementy, części i podzespoły pochodzące od co najmniej 40 pojazdów skradzionych na terenie Niemiec, Poznania i innych miast Wielkopolski. Zabezpieczono również telefony komórkowe, komputery i pieniądze w walucie polskiej i euro w kwocie ponad 50 000 zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że złodzieje kradli popularne marki samochodów. Głównie volkswageny, skody i audi, które po nabiciu nowych numerów w całości albo po ich rozebraniu sprzedawali na części. Policjanci odzyskali mienie wartości co najmniej 1 mln zł. Trwają czynności zmierzające do ustalenia właścicieli skradzionych samochodów.

Wszystkim podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów. Ośmiu z nich usłyszało zarzuty paserstwa mienia znacznej wartości, dwóch kradzieży z włamaniem, jeden przerabiania znaków.

Na wniosek miejscowego prokuratora Sąd Rejonowy w Gostyniu wobec sześciu mężczyzn zastosował tymczasowy areszt, dwie osoby podpisywać będą listę osób dozorowanych, wobec kolejnych trzech osób wpłynął do sądu wniosek o areszt. Wszystkim zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony