Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi pośrednicy pracy oszukali blisko tysiąc osób

Data publikacji 25.10.2011

Głogowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa przy pośredniczeniu w załatwianiu pracy za granicą. Sprawcy oferowali w Internecie pośrednictwo, pobierając jednocześnie opłaty za nic nie znaczące dokumenty. Jak ustalili funkcjonariusze, w ten sposób oszukanych zostało blisko tysiąc osób z całej Polski, a straty jakie spowodowali sprawcy to prawie 40 tys. złotych. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa przy pośredniczeniu w załatwianiu pracy za granicą. Jak ustalili policjanci, 37-letni głogowianin zorganizował swój proceder na początku 2010 roku. Na portalach internetowych umieszczał ogłoszenia o możliwości załatwienia pracy za granicą. Zadbał też o założenie kont bankowych, na które miały wpływać pieniądze od zainteresowanych. Konta zakładał na inną osobę, tzw. słupa, którym okazał się 56-letni głogowianin, również zatrzymany w tej sprawie przez policjantów.

Sposób okazał się skuteczny. Każdy z zainteresowanych kontaktował się z pośrednikiem. Sprawcy w zamian za obietnicę wysłania nic nie znaczących druków, pobierali opłaty w wysokości od kilkunastu nawet do 160 złotych. Jak ustalili policjanci, w ten sposób oszukanych zostało blisko tysiąc osób z całej Polski. Wyłudzili jednocześnie prawie 40 tysięcy złotych. 37-letni mężczyzna zatrzymany w tej sprawie stwierdził, że na pomysł takiego działania wpadł po tym, jak sam padł ofiarą podobnego oszustwa. Lista poszkodowanych oraz kwota wyłudzonych pieniędzy może wzrosnąć. Policjanci w dalszym ciągu w ramach śledztwa ustalają pełną listę osób poszkodowanych.

Wobec zatrzymanych mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych oraz poręczenia majątkowego. Obydwaj muszą się meldować w jednostce policji 5 razy w tygodniu.

Za oszustwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony