Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja międzynarodowa „Unia Europejska - Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej”

W hotelu „InterContinental” w Warszawie rozpoczęła się konferencja poświęcona współpracy krajów Europy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W spotkaniu udział biorą zarówno przedstawiciele instytucji unijnych, jak i osoby reprezentujące kraje Europy Wschodniej. W obradach uczestniczą także Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk i przedstawicielka Komisji Europejskiej, Pani Dana Spinant.

Dziś w godzinach porannych w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Unia Europejska - Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej”. Spotkanie, odbywające się w hotelu „InterContinental”, będzie trwało przez dwa dni. W obradach udział biorą przedstawiciele instytucji zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zarówno krajów UE jak i krajów Europy Wschodniej.

Konferencja ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w obszarze narkotyków, gdzie do priorytetów należy zmniejszenie podaży narkotyków syntetycznych i dopalaczy, wzmocnienie współpracy regionalnej i promocja współpracy w zakresie zwalczania międzynarodowej przestępczości narkotykowej. Omawiana będzie również ocena ryzyka produkcji i dystrybucji nowych substancji psychoaktywnych, czyli popularnych dopalaczy.

Dzisiejszą sesję rozpoczął Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk. Poruszył problem zagrożeń płynących ze strony narkotyków. Podkreślił aktywność polskiej policji zarówno w zakresie realizacji zadań roboczych na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej, jak i na poziomie strategicznym. Mówił też o osiągnięciach polskiej policji w likwidacji przestępczości narkotykowej, m.in. wspomniał o zeszłotygodniowej realizacji Centralnego Biura Śledczego, w wyniku której udało się zabezpieczyć niemal 50 kg narkotyków, z czego ponad 40 kg narkotyków syntetycznych.

W trakcie konferencji komendant Matejuk wyróżnił złotą odznaką "Za zasługi dla Policji" Prokuratora Krajowego Królestwa Niderlandów ds. narkotyków syntetycznych, Pana Kejsa van Spierenburga za ponad 15-letnią współpracę z polską policją, która niejednokrotnie owocowała dużymi sukcesami zarówno w spektakularnych sprawach operacyjnych, jak i projektach międzynarodowych. Dzięki jego pomocy polska policja otrzymała sprzęt zabezpieczony w nielegalnych laboratoriach narkotykowych w Holandii, dzięki czemu udało się zrekonstruować w nowo powstałym centrum szkoleniowym wiele przykładów linii produkcyjnych służących do wytwarzania narkotyków syntetycznych.

rh

Powrót na górę strony